Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kraj chce po romském sdružení vrátit dotace, vyplácelo luxusní mzdy

  • 100
Liberecký kraj žádá po Libereckém romském sdružení vrácení 26 milionů korun, které vyčerpalo jako dotace na komunitní centra a terénní práci. Kraj už v prosinci ukončil s tímto sdružením smlouvu kvůli hrubým chybám v hospodaření. Hospodaření romského sdružení prověřuje i policie.

"Sdružení v soutěžích uspělo s projekty asi za 50 milionů korun, všechny peníze ale ještě nevyčerpalo," řekl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček.

Kraj ukončil spolupráci se sdružením po kontrole ministerstva práce a sociálních věcí. Kontroloři prověřovali vyúčtování 250 milionů korun, které šly v Libereckém kraji na projekt sociální prevence. U Libereckého romského sdružení odhalili závažné nedostatky (čtěte zde).

"V případě tohoto sdružení kontrola poukázala jak na drobnosti, tak na pochybení zásadního rázu v účetních výkazech," řekl Petráček. Ministerská kontrola odhalila nedostatky i u dalších pěti organizací, žádné ale nebyly tak závažné jako v případě romského sdružení.

Nakládání s penězi ve sdružení kontroloval podle Petráčka i kraj a opakovaně na nedostatky upozorňoval. Sdružení podle Petráčka například vyplácelo nezvykle vysoké odměny.

"Terénním pracovníkům platili třeba 50 000 korun, přitom jiné organizace vyplácejí kolem 15 000," řekl Petráček. Přemrštěné byly podle něj náklady na provoz nebo na pronájem automobilů.

Plat ve sdružení: 99 tisíc korun

MF DNES již dříve uvedla, že  si vedoucí projektu Miroslav Kotlár půjčoval auta pro činnost sdružení od firmy Anasis, s níž je přímo personálně propojen.
Zpráva ministerstva mimo jiné hovoří o tom, že si i několik vedoucích pracovníků sdružení vyplácelo neúměrně vysoké hrubé mzdy. V dokladech o tom ale chybí řádná dokumentace. Přesto se podařilo dohledat, že nejméně jedné pracovnici byla měsíčně vyplácena hrubá mzda 99 tisíc korun.

Kraj mimo jiné zjistil, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu 1 000 korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24 000 korun. Kraj připravuje na sdružení trestní oznámení, čeká ale, až dodá vyúčtování a zda vrátí dotaci.

Středeční vyjádření ředitele sdružení Miroslava Kotlára se zatím nepodařilo získat. Dříve obvinění odmítl s tím, že kontrolní zprávu nyní analyzují právníci.

Výpadek způsobil problémy ve vyloučených lokalitách

Ukončení práce sdružení způsobilo v některých městech problémy. Skončila mimo jiné třeba terénní pracovnice zajišťující pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit v Novém Boru na Českolipsku, kde se loni vyostřilo soužití majority s romskou menšinou.

"Sháníme dotace a jiné zdroje, abychom mohli tuto důležitou službu ve městě obnovit sami," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Také v Tanvaldu chtějí komunitní centrum zachovat. "Je to velmi užitečný projekt, chodily tam desítky dětí, hledáme proto organizaci, která by projekt převzala," řekl starosta Petr Polák.

Petráček přiznává výpadek těchto důležitých programů, kraj ale podle něj vypsal nové výběrové řízení na jejich zajištění, a tak věří, že od března budou pokračovat.

"Oslovili jsme několik sdružení z Libereckého kraje i mimo něj, aby se do řízení přihlásili," řekl Petráček.

V minulosti bylo podle něj romské sdružení jediným uchazečem a tomu se chce nyní kraj vyhnout. Projekt podle Petráčka skončí v letos v listopadu, kraj ale už nyní jedná s ministerstvem práce o jeho pokračování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video