Kraj chce od státu hrady a zámky

Olomouc - Vedení Olomouckého kraje bude usilovat o převod státních hradů a zámků na svém území do svého majetku. Podle radních bude kraj památky spravovat lépe než stát. Kasteláni těchto hradů a zámků řekli, že rozhodnutí kraje očekávali. Jednotně se však k němu nestaví.
Prohlédněte si snímky hradů a zámků

Pod krajský úřad by tak měl podle návrhu radních spadat hrad Bouzov a Šternberk na Olomoucku, hrad Helfštýn na Přerovsku, zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku a zámek Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku.

"S tímto návrhem přišli členové kulturní komise a budeme o tom jednat s ministerstvem kultury. Domníváme se, že pokud tato zařízení leží na území Olomouckého kraje, měla by patřit do majetku krajského úřadu," řekl zástupce hejtmana Vladimír Válek (Unie svobody).

Krajští radní se dosud nezabývali otázkou financování památek a ani o převodu nejednali s kastelány.

Správci hradů a zámků se k návrhu stavějí rozdílně. "Mezi kastelány existují dvě skupiny. Jedna usiluje, aby se o ně staral kraj, druhá je pro stát. Já osobně patřím k té druhé. Podle mne není důvod komplex hradů a zámků tříštit, je to nedělitelný soubor," řekla kastelánka Bouzova Hana Váňová.

Marcela Kleckerová z Muzea Komenského v Přerově, které spravuje Helfštýn, sice návrh kraje vítá, převod by se ale musel vztahovat i na celé muzeum. "Naše rozdělení by bylo finančně i provozně náročné," uvedla.

Úřad Olomouckého kraje dosud převzal téměř 170 škol a školských zařízení. Kraj se také chystá převést do svého vlastnictví například silnice.

Návštěvníci hradu Bouzov se mohli o vánočních svátcích setkat v interiérech hradu s pohádkovými bytostmi.

Zámek Jánský vrch

Hrad nad městem Šternberk

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video