Nové zbarvení jednoho ze strojů JAS-39 Gripen 211. taktické letky pro cvičení...

Nové zbarvení jednoho ze strojů JAS-39 Gripen 211. taktické letky pro cvičení tygřích letek | foto: 21. základna taktického letectva Čáslav

Tygří gripen elitní čáslavské letky vyzdobila „divoká kočka" Krainová

  • 124
Další originální polep jednoho z nadzvukových strojů JAS-39 Gripen představili letci z 211. taktické letky z Čáslavi před pondělním odletem na cvičení tygřích letek ve Francii. Motiv pojmenovali Wildcat, tedy Divoká kočka.

Každoroční „Tiger Meet“, tedy setkání tygřích letek, které platí v zemích NATO za elitu, je jedním z nejprestižnějších cvičení vůbec. Součástí jsou i různé tradice a zvyklosti.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 24 řádných členů ze 14 zemí NATO a neutrálního Švýcarska. Dalších 10 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a jedna letka zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

A ztvárnění tygří příslušnosti je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek pyšní. Každý rok se letci přitom snaží přijít s novým zbarvením „vlajkového letounu“.

Čeští letci, ať už vrtulníková 221. letka ze základny v Náměšti nad Oslavou nebo 211. taktická letka s Čáslavi, se snaží přijít vždy s originálním motivem. A v minulosti za to kromě letového umění sklízeli obdiv a uznání.

Letos má poprvé jeden ze čtveřice gripenů, které na cvičení do francouzského Landivisiau odletěly, tygří pruhy na trupu. Motivem, který letci pojmenovali Wildcat, tedy Divoká kočka, je částečně překrytá tvář topmodelky Simony Krainové stylizované do podoby tygřice. Vodorovné řídící plochy (malá křidélka za kabinou) pak zdobí tygří oči a v tygřích barvách jsou i přídavné palivové nádrže v podvěsu pod křídly.

V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie, na jejichž pořízení se většinou letci v minulosti skládali. V posledních letech náklady na polep stroje elitní letky hradí výrobce letounů Saab.

Stíhači na rozdíl od kolegů s vrtulníky nemohou nechat pomalovat celý stroj. Dalším omezením jsou pak předpisy, které jasně stanovují, jak má být umístěna vlajka ČR na ocasní ploše letounu.

Desítky misí v několika dnech

Během dvoutýdenních manévrů budou piloti ve Francii plnit různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů. Během cvičných operací spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

Letky jsou obvykle rozděleny na dva týmy a každý musí svůj scénář operace zvládnout co nejlépe. Dopoledne budou na programu týmové bojové lety zaměřené na využití všech prostředků proti protivníkovi. Odpoledne pak většinou svádějí letci vzdušné souboje.

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým.

Za splnění dílčích misí, ale i dalších doplňkových disciplín, jako jsou například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie „nejlépe létající letka“. Tygří „image“ je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů.

Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her. Nejlepší letka, která sesbírá nejvíce bodů, získá unikátní sošku stříbrného tygra „Silver Tiger Trophy“.

6. června 2017

, natoaktual.cz

Video