Kradoucí strážce obchodů kryl vlastní slovník

  • 8
Policisté odhalili organizovaný gang, který se specializoval na krádeže v hypermarketech. Policie zatím obvinila 12 lidí. Činnost skupiny, která působila na území pěti krajů, řídili čtyři členové bezpečnostních agentur, které si hypermarkety najímaly na ochranu majetku.

Druhou část gangu tvořili samotní zloději, třetí překupníci zboží, kteří také strážcům předem hlásili, pro jaké zboží mají odbyt.

Šéf odboru obecné kriminality severomoravské policie Luboš Valerián uvedl, že jde o případ, který je výjimečný především organizovaností. "V minulosti policie podobné krádeže nešetřila," řekl Valerián.
 
Kolečkáři vařili i několikrát denně
Policejní komisař Petr Burda líčil, že se skupina dorozumívala speciálním slangem. Například vařit pro ně znamenalo krást. Jednotlivým zlodějským výpravám do hypermarketů říkali kola, kterých udělali někdy i několik denně. Zloději, kteří pod křídly strážců kradli, byli kolečkáři.

"Fungovalo to tak, že zloději po dohodě přišli do určeného hypermarketu a udělali menší nákup, který zaplatili. Kromě toho ale přímo v prodejně naplnili drahými, ale drobnějšími věcmi batoh, který klidně pronesli. Strážní se totiž zaručili, že s ním už do obchodu přišli," popsal systém Burda.

Strážci také vybírali ke krádežím vhodná místa mimo dosah kamer. "Někdy dělali i to, že jakoby chytali zloděje, kterého nechali utéct, neboť patřil k jejich kumpánům. "Zachránili" jen batoh s kradeným zbožím a inkasovali procenta ze zachráněného zboží. Některé hypermarkety odměňují strážce prémiemi v hodnotě až čtyřiceti procent ze zboží," vysvětlil Burda.
 
Severomoravští kriminalisté skupinu odhalili ve spolupráci s policisty z krajů Zlínského, Olomouckého, Ústeckého a Pardubického. "Z krádeže jsme zatím obvinili celkem dvanáct lidí, šest z nich je ve vazbě. Obviněných však v příštích dnech a týdnech ještě přibude," uvedl komisař Jiří Burda. Mezi už obviněnými členy skupiny je i jedna žena.

Zloději se stěhovali za strážci
Burda připustil, že je paradoxní, když kradou právě ti, kteří mají majetek chránit. "Případ svědčí o tom, že něco není v pořádku. Hypermarkety by měly ve vlastním zájmu přijmout nějaká preventivní opatření," dodal Valerián.

Gang dlouho a úspěšně fungoval i přes opatření šéfů prodejen. "Členové bezpečnostních agentur, které pracují pro obchodní řetězce, nepůsobí striktně na jednom místě. Střídají se právě proto, aby najatý detektiv neměl příležitost spojit se s okolím," popisoval praxi ochranných služeb v hypermarketech Burda. Jenže zloději své šéfy následovali i do jiných krajů.

Komisař Burda doplnil, že členové gangu měli možnost udělat si pár "koleček" jen pro sebe, mimo objednávky překupníků.

"Museli ale za jedno kolečko zaplatit poplatek pět set až osm set korun, který jim zajistil ochranu strážců," uvedl. Někdy kradli ve svém volnu i členové bezpečnostních služeb, kteří jindy jen zajišťovali průchod pokladnami.

Škoda jde do statisíců
Dodal, že policisté na případu pracují od února a zatím zmapovali činnost gangu zpětně do října loňského roku. "Zatím jsme zadokumentovali šedesát šest skutků, ale zdaleka to není konečné číslo," řekl jeden z vyšetřovatelů. Doposud zmapovaná škoda dosahuje stovek tisíc korun.

Policie odmítla zatím říct, ve kterých hypermarketech gang kradl, i to, ve kterých agenturách obvinění pracovali. Odmítá také upřesnit, jaké zboží kradli. "Vše je ještě rozpracované, až to půjde, informace uvolníme," řekl Valerián. Policisté také nechtějí prozradit, jak na krádeže přišli. Podnět ale nevyšel z hypermarketů, kde jsou podle policistů velké ztráty běžné.


Video