Většinu rozšlapaných uren policisté našli v jedné ze sběren na Lounsku. | foto: Policie ČR

Zloděj udal ve sběrně čtyři sta uren, vysypal i popel tříletého dítěte

  • 398
Policie chytila zloděje, který ze hřbitovů na Litoměřicku od února ukradl čtyři sta uren. Sedmkrát trestaný třiadvacetiletý recidivista z Lovosicka způsobil škodu zhruba za 200 tisíc korun, ve sběrně za měď dostal necelých 40 tisíc. Nyní mu hrozí až pět let vězení.

"Některé urny v sobě mají ještě plastové obaly s popelem, ty vyndal a nechal na místě. Když starší urny obal neměly, popel někde vysypal. Třeba v Třebenicích to byly i ostatky tříletého dítěte," popsal krádeže kriminalista Martin Helcl.

Zloděje tak policie kromě krádeží obvinila i z hanobení lidských ostatků.

"Pokud vezmeme, že to je čtyři sta uren, tak jsou to asi čtyři stovky rodin, kterým způsobil další utrpení," poznamenal vedoucí litoměřických kriminalistů Roman Kočí.

Zloději přitíží i to, že když ho policisté zadrželi, řídil zrovna auto, ačkoliv mu to soud zakázal.

Urny rozšlapal, aby je sběrny vzaly

Mladý recidivista vykrádal hřbitovy hlavně na Litoměřicku, například v Brozanech, Keblicích či Třebenicích. Jednou se ale vydal na lup i do ústeckých Trmic nebo na Lounsko. Peníze podle svých slov potřeboval na vlastní obživu, podle policistů je ale utrácel i za drogy.

Urny rozšlapával a ničil, aby je mohl ve sběrnách prodat. Poučil se totiž z Libochovic, kde mu kradenou nádobu odmítli vzít.

Většinu rozšlapaných uren policisté našli v jedné ze sběren na Lounsku.
Pozůstalí našli kolumbária prázdná.
Většinu rozšlapaných uren policisté našli v jedné ze sběren na Lounsku.

"Když jsme objížděli sběrny, řekl nám pán ze sběrny v Libochovicích, že tam někdo takový byl, ale že ho vyhodil," poznamenal Helcl.

Na stopu zloděje se policistům podařilo přijít i díky svědkům ze sběren kovů. Celkem zloděj do sběren prodal asi 380 kilogramů mědi. Dvě urny našli policisté ještě u něj doma při prohlídce.

Stříbrnou urnu sběrna vykoupila jako měď

"Například v Libochovicích ukradl stříbrnou urnu, kterou si majitel nechal udělat na zakázku za 60 tisíc. Rozbil ji, hodil k ostatním urnám a dostal za ni peníze stejně jako za měď," přiblížil Helcl.

Mladík vypověděl, že ho ke krádežím inspirovala reportáž v televizi. Při tak velkém množství krádeží už si na některé hřbitovy ani nepamatoval.

"V jiných případech zase lidé ještě ani nevěděli, že se jim na hřbitově něco ztratilo," vysvětlil Helcl, proč případ stále ještě není zcela uzavřený.

Litoměřicko má na otrlé zloděje smůlu

Na Litoměřicku jsou krádeže na hřbitovech mimořádně časté. "Nevím, čím to je. Máme smůlu na pachatele, kteří se věnují právě takhle nechutné kriminalitě," podotkl Kočí.

V roce 2008 trojice zlodějů ukradla z hrobů Národního hřbitova v Terezíně osm stovek bronzových nápisů (o nekonečném soudu s uprchlými zloději zde).

Loni soud poslal na 20 a 18 měsíců do vězení dva muže z Litoměřicka, kteří vykradli stovku předválečných hrobů. Domů se dostali na amnestii a policie jednoho z nich v březnu přistihla při vykrádání hrobů s novou partou (o vykrádání starých německých hrobů zde).

Objasnit se naopak dosud nepodařilo vloupání do hrobky litoměřického biskupa Josefa Koukla, kterému zloděj v červnu 2010 stáhl měsíc po pohřbu z prstu zlatý prsten a z krku sňal pozlacený řetěz s křížem (o vloupání do hrobky zde).


Video