Krádež zvonu dovedla faráře k soudu

  • 1
Bruntál - Soud v Bruntálu projednává unikátní krádež. Třináct lidí se zodpovídá z krádeže vzácného, pozdně gotického zvonu a cenného mobiliáře z chátrajícího kostela v Dětřichovicích na Bruntálsku. Na lavici obžalovaných sedí mimo jiné katolický farář Petr Chovanec, šéf ostravského Památkového ústavu Jiří Gwuzd, dva starožitníci a dvě party zlodějů.

Po ukradeném zvonu, který byl odlit v roce 1564, neúspěšně pátral také Interpol.

Poslední stopy vedou k německému obchodníkovi se starožitnostmi Hansi Joachimu Schmidovi, který prý zvon koupil za dva tisíce marek.

"Nevíme, kde zvon je. Možná ještě v Česku," usuzuje předsedkyně senátu Vladimíra Mašková.

Zvon putoval z místa na místo
Zvon, který je v seznamu národních kulturních památek a má cenu minimálně dva miliony korun, byl ukraden dvakrát. Poprvé na podzim roku 1996.

"Obžalovaný Jaroslav Mohelník nabídl tehdejšímu faráři v Malé Morávce Chovancovi za zvon dvacet pět tisíc korun. Nechali zvon sundat z věže a převezli na zemědělskou usedlost do Zátoru," uvedla státní zástupkyně Michaela Herzová.

V Zátoru odpočíval zvon vedle chléva čtyři roky. Na podzim roku 2000 ho ukradli čtyři muži a prodali starožitníkovi Juraji Machovi.

Farář je obviněn z vykradení kostela
(srpen 2001)

Starožitník obstaral povolení
Ten zvon prodal jinému starožitníkovi, který zprostředkoval prodej Schmidovi. Kupec nechtěl zaplatit, dokud nebude mít povolení k vývozu z republiky.

Poté, co starožitník zjistil, že Památkový ústav v Olomouci by mohl dělat s vývozem kradené kulturní památky problémy, úspěšně povolení vyřídil v Památkovém ústavu v Ostravě.

"Obžalovaná Šárka Bínová Fidrichová uvedla nepravdivě do povolení k vývozu, že zvon pochází z 19. století," říká obžaloba. Ředitel Památkového ústavu Jiří Gwuzd, který žádost podepsal, se zodpovídá ze zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Chovanec, kterého církev přeložila do Dobré na Frýdeckomístecku, tvrdil, že zvon nikdy neviděl a o krádeži se dozvěděl až od policistů.

Mobiliář zmizel v roce 1997
Kulturní památka, dětřichovický mobiliář, který se skládal z oltáře, bočního oltáře, kazatelny, zpovědnice, kruchty a dalších věcí a měl cenu nejméně tři miliony korun, zmizel počátkem roku 1997.

Podle žaloby Chovanec prodal mobiliář za dvacet tisíc korun a poté ohlásil vykradení kostela. Poslední informace o osudu této památky vedou do česko-německé firmy v Praze, která je v likvidaci. "Nemám k tomu co říct," prohlásil farář.

Kvůli tomu, že k soudu nepřišlo několik obžalovaných, senát přelíčení odročil na čtvrtek.

Před soudem v Bruntálu stanulo třináct lidí. Zodpovídají se z krádeže vzácného zvonu a cenného mobiliáře z kostela v Dětřichovicích na Bruntálsku. Obžalovaný je i místní farář Petr Chovanec (na snímku), 22. ledna 2003.


Video