Milan Čermák, jeden z dvojice obžalovaných z krádeže více než půl miliardy

Milan Čermák, jeden z dvojice obžalovaných z krádeže více než půl miliardy korun bezpečnostní agentuře. | foto: ČTK

Krádež půl miliardy se po letech dostala k soudu, jeden obžalovaný chybí

  • 31
Městský soud v Praze zahájil líčení v případu krádeže století. Žalobkyně viní z krádeže více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S Františka Procházku a Milana Čermáka. Před soudem ale stanul jen Čermák, Procházka po krádeži zmizel a souzen je jako nezvěstný.

Státní zástupkyně uvedla, že 1. prosince 2007 František Procházka v objektu společnosti G4S, jejímž byl zaměstnancem, otevřel speciální kontejnery. Z nich přeložil peníze do připravených tašek. Tyto tašky pak naložil do jiného, žlutého kontejneru a vložil do klece na kolečkách.

František Procházka

František Procházka

Narodil se v září 1975. Navštěvoval Základní školu U Lesa v Novém Boru, poté českolipské gymnázium. V Izraeli absolvoval kurz na ochranu osob. Poté se odstěhoval do Prahy. Na začátku prosince 2007 ukradl přes půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S, kde pracoval jako strážný. Peníze ani Procházku policie dosud nenašla.

"Pomocí vysokozdvižného vozíku naložil kontejner do přistavené dodávky," řekla žalobkyně. Jednalo se o Procházkův bílý Volkswagen Transporter, který byl polepený znaky bezpečnostní agentury. Za volantem byl podle žalobkyně druhý obžalovaný - Miloš Čermák. Procházka pak zůstal v práci a odešel až po skončení pracovní doby.

Celkem dvojice ukradla 540 891 700 korun, tvrdí obžaloba. Škoda, kterou vykazují pojišťovny, je ale ještě vyšší. Peníze se dodnes nenašly. Dvojici obžalovaných hrozí pět až deset let vězení.

Důkazy z počítače i mobilu odmítá

Milan Čermák jakoukoli vinu odmítl. I když to neřekl přímo, několikrát ve svém vystoupení naznačil, že policie manipulovala s důkazy v jeho neprospěch. Například když vysvětloval, jak se do jeho počítače dostaly stopy po fotkách loga G4S a bílé Procházkovy dodávky.

"Já jsem s nimi nic nedělal. Znalce neviním, ale co se dělo s počítačem od jeho zabavení..." uvedl mimo jiné. Nabídl ale i jinou variantu. Od 13. do 19. listopadu měl podle něj počítač půjčený Procházka, a mohl to tak být on.

Právě miniatury loga G4S a bílé dodávky, které si automaticky uložil program na zpracování fotografií, jsou jedním z důkazů obžaloby. Dalšími jsou například pachové stopy Čermáka v Procházkově dodávce, údaje operátorů o pohybu mobilních telefonů či svědectví muže, který prý vyslechl, jak Čermák o krádeži mluvil.

Čermák tyto důkazy u soudu vyvracel. Mluvil velmi jistě a často uváděl přesná data, přestože šlo o události staré čtyři roky. Patrné také bylo, že se pečlivě seznámil se spisem.

O pachové stopě například tvrdil, že ho Procházka požádal, aby si při jednom setkání sedl za volant. Auto měl nově, a tak prý chtěl vyzkoušet, jak svítí brzdová světla. O mobilu, jehož pohyb policie zaznamenala na místě činu, tvrdil, že ho nikdy neměl.

U soudu vyšlo najevo, že Čermák, který byl schopen zaplatit desetimilionovou kauci, na základě které byl propuštěn, nepracoval od roku 1996. "Neměl jsem to zapotřebí, peněz jsem měl dost," uvedl. Soudu vysvětlil, že se živil obchodováním, především s eury a dalšími zahraničními měnami. Na dotaz soudkyně přiznal, že to tak bylo i před rokem 1989. "Tehdy se tomu ale říkalo jinak," usmál se 53letý muž, který jezdí v  Audi Q7 nebo v černém mercedesu.

Nemám tolik kamarádů, co by vykradli banku

S Procházkou se znal už z devadesátých let. Poznali se v České Lípě, kde byli zaměstnáni u stejné firmy. Poté se stýkali, vídali se tak dvakrát za měsíc. "Procházka se stavil, když měl cestu," řekl Čermák.

I když podle Čermáka nebyli vyloženě kamarádi, v počítači našel znalec i Procházkovu fotku. "Tu jsem tam dal až po krádeži. Nemám tolik kamarádů, kteří by vykradli banku," vysvětlil Čermák.

Soud poté mimo jiné četl výpověď pracovníka ostrahy, který hlídal areál G4S na pražském Žižkově v den krádeže. Z ní mimo jiné vyplynulo, že stačilo logo na autě, aby se vůz dostal dovnitř. Posádku uvnitř až do krádeže nikdo nekontroloval.

"Chtěl bych upozornit na zajímavou věc. Ten pán uvedl, že se během jeho služby nic zvláštního nestalo," poznamenal obžalovaný Čermák.

Soud pokračuje až do konce týdne. Na programu jsou především výslechy znalců a svědků.


Video