Převod aut se zkomplikuje. Ilustrační snímek

Převod aut se zkomplikuje. Ilustrační snímek | foto: BMW

Prodej kradených aut bude obtížnější, na úřad k převodu půjde kupec

  • 53
Ministerstvo dopravy připravuje zákon, který zkomplikuje gangům zlodějů legalizaci ukradených aut. Dosud ke změně majitele stačila jen data z občanského průkazu. Resort ale navrhuje, aby při přepisu na úřadě byl i kupec, případně aby dodal notářsky ověřenou plnou moc.

Pokud návrh zákona schválí na podzim vláda a parlament, budou úřady uznávat při změně majitele auta pouze notářsky ověřenou plnou moc kupujícího.

To by zlodějům mělo zabránit při přeprodejích zneužívat nastrčené "bílé koně" nebo lidi, s jejichž doklady nechali na úřadě auta přepsat. "Naráželi jsme na případy, kdy noví majitelé uvedení v registru vůbec netušili, že ,vlastní‘ kupříkladu luxusní BMW. Někdo zneužil jejich rodné číslo a číslo občanského průkazu a převedl na ně ukradené auto," líčí praktiky zlodějů mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Zlodějské gangy pak zlegalizované vozidlo bez problémů prodaly třeba na Ukrajinu. Pak už nebylo těžké získat k vozidlu doklady. Pachatelé podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana třeba nahlásili, že ztratili technický průkaz, a nechali si na úřadě udělat duplikát. Nebo doklady padělali.

Nezaplatila povinné ručení na auto, které v garáži neměla

Do potíží se však dostávali nic netušící lidé, přes jejichž jména prodej proběhl. Musí totiž policii vysvětlovat, jak se do případu zapletli. Právě nyní liberečtí kriminalisté pomáhají ženě, která se dozvěděla, že je "majitelkou" luxusního auta, až když jí pojišťovna poslala exekuci na plat, protože nezaplatila povinné ručení vozu.

V jiných případech jako bílí koně figurují bezdomovci. Původní majitel kvůli tomu prakticky ztratil možnost získat vůz zpět a peníze od nich také nevymůže.

Ministerstvo dopravy chystá ještě druhou změnu zákona, která více ochrání okradené a gangům ztíží možnost zneužívat nastrčené kupce aut. "Chceme zavést novou podmínku, aby kupec byl osobně přítomný na úřadě, když se auto přepisuje z jednoho majitele na druhého. Tento člověk do protokolu uvede, že s převodem souhlasí," vysvětlil Novák.

Doplnil přitom, že vedle ústního souhlasu úřady uznají ještě písemné prohlášení s ověřeným nebo elektronickým podpisem.

Kradou v zahraničí, doklady shánějí v Česku

Kvůli snadné legalizaci aut se Česku říká "pračka" Evropy. Policie čím dál častěji naráží na případy, kdy gangy zlodějů pořádají nájezdy do Rakouska či Německa. Kradou tam luxusní auta, ke kterým pak doma shánějí doklady. Ministerstvo vnitra chce proto posílit pravomoci policistů a ti, kdo se chystají koupit podezřelé levné auto dovezené z ciziny, by nyní měli být obezřetnější.

Svou protizlodějskou novelu chce vnitro vládě předložit do dvou měsíců. "Česká policie by po této změně mohla zadržet auto ukradené v zahraničí až na třicet dní, zatím je to jen deset dní," říká mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Kriminalisté se kvůli krátké lhůtě dostávali do paradoxní situace. Když zachytí vůz uloupený v cizině, musí sehnat od kolegů v zahraničí důkazy za 10 dní. Když se jim to nepovede, což není výjimečná situace, musí vrátit auto tomu, kdo ho řídil - zloději nebo kupci.

Vnitro a kriminalisté mají kromě vyjmenovaných změn ještě jedno přání, a proto tlačí na ministerstvo dopravy. "Předregistrační kontroly," hlásí Pavel Hanták, mluvčí skupiny, která vyšetřuje organizované zločiny. "Při každém převodu z jednoho majitele na druhého by šlo auto na prohlídku, kde by odborníci zjistili, zda není kradené," vysvětlil Hanták smysl kontrol, díky nimž by podle něj klesl počet krádeží a zvýšilo se množství aut, které policie vrátí skutečnému majiteli. Ministerstvo dopravy jim přání zatím nesplnilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video