Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: iDNES.cz

Kovářová pustila z vězení dva zloděje, Pospíšil nyní její rozhodnutí stáhl

  • 25
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vzal zpět stížnost pro porušení zákona, kterou jeho předchůdkyně Daniela Kovářová podala ve prospěch Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka. Ty soud poslal na 10 let do vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Po zásahu Kovářové se muži dostali z vězení. Jestli jsou stále v Česku, není jisté.

Případ vyvolal pozornost už v červnu, kdy bývalá ministryně o přerušení trestu pro Blažka a Tesárka rozhodla. Státní zástupce, který měl případ obou mužů na starosti, jí tehdy dokonce poslal dopis. Upozorňoval v něm, že se ukradené peníze nenašly. Varoval také, že dvojice může uprchnout do zahraničí.

"Ano, takový dopis jsem paní ministryni poslal, když jsem se dozvěděl, že oběma odsouzeným byl přerušen výkon trestu," řekl iDNES.cz náměstek Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Hochmann. Podle něj měl o osudu Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka rozhodnout Nejvyšší soud a ne ministryně. Odpověď nikdy nedostal.

Kde nyní oba muži jsou, není jasné. Státní zastupitelství o nich informace nemá a v oficiálním seznamu hledaných osob, který sestavuje policie, také nejsou. Tam by se ocitli až poté, co by o to požádal soud a to se zatím nestalo.

To, jestli si muže policie například tajně nehlídala a nepokoušela se zjistit, kam peníze schovali, nejde zjistit. "V takovém případě by se jednalo o naše operativní informace, které samozřejmě nesdělujeme," řekla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Krok Kovářové nás překvapil

Svůj nesouhlas s rozhodnutím exministryně Kovářové nezastírá ani Hochmannova nadřízená Anna Jahodová. "Nelíbilo se nám to. Na případu jsme pracovali opravdu intenzivně a krok paní Kovářové nás překvapil. Ale samozřejmě na něj měla právo," řekla státní zástupkyně.

Soudy uznaly Tesárka a Blažka vinnými z krádeže v Hořicích na Jičínsku v roce 2008. Jejich komplic Milan Horych, který řídil dodávku bezpečnostní agentury, zastavil vůz na cestě z Hradce Králové do Liberce u čerpací stanice.

Od nezamčeného auta společně s kolegou odešel. Tesárek s Blažkem pak ukradli peníze uložené v přepravních boxech auta. Policii se podle dřívějších informací podařilo najít pouze malou část z ukradené sumy - necelé čtyři miliony korun.

Muži z vykradeného vozu původně policistům řekli, že je přepadl neznámý pachatel u Sedmihorek na Semilsku, když zastavili kvůli tomu, aby si jeden z nich mohl odskočit na záchod.

Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k činu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže. Řekl, že jej Tesárek s Blažkem ke krádeži donutili, Tesárek mu prý hrozil likvidací jeho rodiny.

Blažek a Tesárek před královéhradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s činem nemají nic společného. Jejich obhajoba poukazovala na to, že chybějí přímé důkazy. Blažek s Tesárkem zpochybňovali také klíčovou Horychovu výpověď.

,

Video