V radě se řeší prakticky všechny krizové situace světa, říká Kovanda. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Kovanda: V RB OSN ovlivňujete chod světa

  • 21
V budově OSN se dnes bude hlasovat o nových nestálých členech Rady bezpečnosti. Česko vyvíjí tlak, aby ta volba padla na něj. Jenže, co to členství obnáší? "Postavit se dá i velmocem," říká Karel Kovanda.

Ten jako český velvyslanec v letech 1994 až 1995 republiku zastupoval v Radě bezpečnosti a dnes se v Bruselu podílí na zahraniční politice EU.

Česko se snaží podruhé dostat do Rady bezpečnosti. Vy jste to už zažil: je to k něčemu dobré, když tam sedí i pět velmocí s právem veta?
Samozřejmě. V radě se řeší prakticky všechny krizové situace světa. I nestálí členové, kteří tam jsou dva roky, mohou jednání ovlivnit.

V radě jsou nyní také země jako Ghana, Panama, Katar či Kongo. To vypadá spíš jako kruh statistů. Copak mohou nějak převážit třeba Ameriku, Rusko nebo Čínu?
Ne při hlasování, ale při zákulisním jednání. Máte schopnost je ovlivnit. To se děje. Ne často, ale dost často na to, aby to nebyla výjimka.

Jak se to stane?
Při konzultacích za zavřenými dveřmi. Když stálý člen zjistí, že proti jeho návrhu existuje silný odpor, změní třeba formulaci. Ale to veřejnost nevidí. V radě se totiž vše zásadní odehrává za zavřenými dveřmi. Hlasování, to je jen odmávnutí předem dohodnuté věci.

Čím za vás Česko ovlivnilo chod světa?
Když jsme zasedali v radě, probíhaly zrovna masakry ve Rwandě. Byli jsme první, kdo je veřejně označil za genocidu, což mělo za důsledek změnu postoje ostatních zemí. Podobně tomu bylo okolo válek na Balkáně.

Rwanda? To však bylo v protisměru vůči tehdejší politice USA. Jak se v takovém případě vyvažuje spojenecká loajalita?
Spojenecká loajalita funguje jenom někdy. Třeba když řešíte otázky hrozící řekněme celosvětovým konfliktem. Když se řeší nějaký lokální konflikt, každá země je tam především za sebe a za své svědomí. Postavit se dá i velmocem a my jsme to udělali.

Jaký má přínos členství v Radě bezpečnosti kromě toho, že se aspoň nějak podílíte na spoluřízení světa?
Ukáže se, nakolik jste schopni ovlivňovat dění. A to úplně nezávisí na velikosti země. Pokud se vám to daří, ostatní na vás podle toho začnou hledět. Protože máte vliv, ostatní země se na vás obracejí. Můžete si i pomoci do budoucna: třeba z našeho vystoupení ve prospěch Rwandy těžíme tak trochu ještě dnes.

Čili členství není jen ceremoniální funkce...
Ne, absolutně ne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video