Kovanda: Praha se summitu NATO dočká

B r u s e l - Přestože jsou česko-americké vztahy nejhorší za posledních deset let, český velvyslanec při NATO Karel Kovanda se nebojí, že je konání plánovaného summitu aliance v Praze ohroženo. "Právě naopak - při zasedání Severoatlantické rady spolu s Litvou americký velvyslanec řekl mezi řečí 'příští rok, až se sejdeme v Praze', takže to bere jako hotovou věc," řekl Kovanda. Američany rozlítil český návrh kubánské rezoluce obsahující kritiku ekonomických sankcí USA vůči Kubě. Pražské zasedání aliance je pro Česko stejně prestižní událost jako zasedání finančníků loni v září.

O uspořádání summitu v Praze na podzim 2002 rozhodla aliance už loni. Dříve zveřejněné datum 21. a 22. listopadu zatím vedení NATO nepotvrdilo.

Kovandu udivily i zprávy z českých médií, že by se Američanům mohlo nelíbit datum konání summitu. "Právě datum 21. a 22. listopadu vzešlo původně na pracovní úrovni z americké delegace," řekl. Američané zatím nenavrhovali jeho změnu.

Jednoznačné shody na datu summitu se sice ještě nedosáhlo, ale "nikdo tady neříká, že by to bylo důsledkem případných neshod mezi USA a Českou republikou".

"Nemohu říci, že bych tady pro summit viděl jakékoli nebezpečí," uvedl český velvyslanec na základě svých kontaktů s americkou stranou. Podle něj je taková úvaha "vyhrocenou spekulací, která zavádí do nanejvýš nepravděpodobných důsledků současný stav jednání obou států ve věci, která nemá se summitem NATO nic společného".

Česko-americké vztahy skřípou
Česko-americké vztahy jsou zřejmě nejhorší za posledních deset let. Američany natolik rozlítil český návrh kubánské rezoluce obsahující kritiku ekonomických sankcí USA vůči Kubě, že ohrožovalo podle několika důvěryhodných zdrojů i konání summitu NATO v Praze na podzim 2002. Aliance sice už v prosinci rozhodla, že summit v Praze bude, ale stále není jasné kdy. Dříve zveřejněné datum 21. a 22. listopadu zatím vedení NATO nepotvrdilo.

Podle zdroje blízkého Hradu to není náhodou: "Američané definitivní určení termínu odložili, aby tak dali najevo, že nejen termín ale ani místo summitu nepovažují za definitivní."

Washington sice oficiálně české straně nic takového nesdělil, ale tyto signály v posledních týdnech zachytilo více pozorovatelů. "Z několika stran při neformálních schůzkách jsem toto varování slyšel," řekl další z dobře informovaných zdrojů.

Senátor Michael Žantovský na otázku, zda dosud neurčené datum konání summitu souvisí s nelibostí USA vůči kubánské rezoluci, odpověděl: "Povídá se leccos."
Žantovský v současné době spolu s dalšími českými senátory jedná ve Washingtonu. Během své současné cesty však podle něho byla roztržka ohledně rezoluce výrazně znát.

"Česko-americké vztahy jsou klíčové pro českou zahraniční politiku, ministerstvo zahraničních věcí o ně ale dbalo špatně," řekl Žantovský. Skutečnost, že vztahy Prahy s Washingtonem nejsou nejlepší, potvrdil také současný český velvyslanec v USA Alexandr Vondra. "Není žádným tajemstvím, že to v česko-amerických vztazích v poslední době zaskřípalo a incident kolem kubánské rezoluce byl jedním z důvodů," uvedl Vondra.

Vláda včera právě Vondru jmenovala zmocněncem pro konání summitu NATO v Praze. Jen kvůli tomu na jednání kabinetu přišel prezident Václav Havel, který byl u zrodu myšlenky, aby se členové aliance sjeli do Prahy. "Leccos jsem udělal proto, aby byl summit tady. V nejbližších dnech bude určen termín a budem sledováni, zda jsme důvěryhodnými, korektními partnery," řekl Havel, který dříve vyjádřil nelibost nad tím, že česká diplomacie nekonzultovala přípravu rezoluce se svými spojenci.

Problémy s kubánskou rezolucí nejsou prvním případem, kdy se české stanovisko liší od postoje západních spojenců včetně USA. Jen pár dnů po vstupu Česka do NATO vláda vyjádřila pochybnosti o zásahu aliance v Jugoslávii při kosovském konfliktu.

Údiv vyvolala i česko-řecká iniciativa ministra zahraničí Jana Kavana, která navrhovala zastavení bombardování Srbska a zahájení diplomatických jednání se Slobodanem Miloševičem.

Černínský palác však opakovaně ujišťuje, že Česko je dobrý a spolehlivý spojenec. "Jsme loajálními spojenci, tak jako Polsko a Maďarsko," řekl mluvčí ministra zahraničí Aleš Pospíšil.

Americké velvyslanectví odmítlo současné česko-americké vztahy komentovat. Nevyjádřilo se ani k oddalování termínu summitu. "Neznám proces určování dat summitů v rámci NATO, a tak k tomu nemohu nic říci," uvedla mluvčí ambasády Victoria Middletonová.

Summit NATO se bude navzdory dosavadním neshodám s největší pravděpodobností konat v Praze. "Jsem optimista, summit v Praze bude," říká Vondra. Žantovský očekává, že datum zasedání bude známo koncem příštího týdne.

Jak přátelské budou česko-americké vztahy, nyní záleží na tom, zda se Česku podaří prosadit v Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě svoji verzi rezoluce odsuzující porušování lidských práv na Kubě. Američané totiž zásadně odmítají, aby rezoluce obsahovala kritiku amerických ekonomických sankcí. Kavan však odstavec o sankcích do rezoluce nadále prosazuje.

Kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez Roque sice v úterý večer prohlásil, že Česká republika upustila od této pasáže, ministerstvo zahraničí ovšem včera tuto informaci popřelo.

"To je nepodložená spekulace. Zatím není vůbec jasné, jak bude konečná podoba rezoluce vypadat, a my jsme z ní tuto ekonomickou část nevypustili," uvedl vrchní ředitel mezinárodních vztahů Alexandr Slabý.

Dodal, že v Ženevě se v těchto dnech vyjednává jednak o návrhu rezoluce bez ekonomické části, a samostatně o neúčelnosti hospodářských sankcí USA vůči Kubě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video