Ministr obrany Vlastimil Picek

Ministr obrany Vlastimil Picek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ministr Picek odvolal ze služby Kovandu a Pohůnka z vojenské rozvědky

  • 33
Ministr obrany Vlastimil Picek odvolal ze služby obviněné zaměstnance Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a Jana Pohůnka. Policie je vyšetřuje v kauze sledování premiérovy ženy Radky Nečasové.

"Postavení generálmajora Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka mimo službu potrvá do doby, než o míře jejich zavinění rozhodne nezávislý soud," sdělil Picek s tím, že Kovandu od pondělí nahradí ve funkci jeho dosavadní zástupce, brigádní generál Rostislav Pilc. Funkcí ředitele bude pověřen dočasně.

"Znovu chci širokou veřejnost ubezpečit, že Vojenské zpravodajství pokračuje i nadále zodpovědně v plnění svěřených úkolů pro zajištění bezpečnosti státu,“ doplnil Picek.

O práci ale Kovanda zcela nepřišel. Podle České televize zůstává ve funkci řadového zaměstnance, bude ovšem přímo podřízený ministrovi a zůstane mu polovina dosavadního platu.

Ministr Picek se k odvolání Kovandy a Pohůnka rozhodl  po prostudování materiálů od Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) k případu sledování tří osob, zadaném tehdejší šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Materiály k němu doputovaly ve sobotu večer. Kovanda a Pohůnek jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby. Pohůnek je stíhání vazebně (více o obviněních čtěte zde).

Fotogalerie

"Listiny už pan Kovanda převzal, na místě se vzdal práva rozkladu, čili rozhodnutí pana ministra je pravomocné," řekl iDNES.cz Kovandův obhájce Jiří Matzner. "Je to věc, která plyne ze zákona, pan ministr takto rozhodnout musel," podotkl advokát.

Odvolaný Milan Kovanda se k věci zatím nechce osobně na doporučení obhájce vyjadřovat. Matzner mu výslech nedoporučil i vzhledem k výslechům dalších svědků. Mezi nimi by s největší pravděpodobností měl být i Petr Nečas.

Kovandu policisté obvinili, protože měl stejně jako jeho předchůdce Ondrej Páleník vyhovět šéfce premiérova kabinetu Nagyové a nechat sledovat tři lidi včetně manželky premiéra, s níž se politik nyní rozvádí.

Jan Pohůnek se vzdal možnosti odvolání. Kovanda se jako jediný k činu před soudem doznal, z toho důvodu se vyhnul vazbě.

Pracovníky úřadu vlády zpravodajci nesledovali, tvrdí Kovanda

Matzner v pondělí podotkl, že Kovanda u výslechu řekl, že co se týká sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády Jiřího Pertla a Aleny Hegrové sice pokyn od Nagyové přijal, samotné sledování ale neprovádělo Vojenské zpravodajství.

"Řekl, že výsledky sledování těchto osob předal paní Nagyové, ale nerealizovalo to Vojenské zpravodajství," podotkl Matzner.

Podle policie Nagyová nechala Pertla a Hegrovou sledovat, protože se bála prozrazení jejího poměru s Nečasem. Její advokát Eduard Bruna to ale popřel s tím, že Nagyová si chtěla ověřit, že Pertl jako řidič Úřadu vlády používá vůz i k soukromým účelům.

Pokyn, aby byli oba zaměstnanci Úřadu vlády sledováni, podle Matznera zadal Kovanda svému tehdejšímu podřízenému Janu Pohůnkovi. Kdo tedy Hegrovou a Pertla sledoval?

"To je otázka dalšího vyšetřování. Pan Kovanda je ale přesvědčen, že to nebyli příslušníci Vojenského zpravodajství a že to mohl být jakýkoliv soukromoprávní subjekt. Kdo reálně to dělal, ale není schopen odpovědět," řekl iDNES.cz Matzner s tím, že Kovanda se tak nezbavuje role toho, na koho se někdo obrátil a kdo materiály ze sledování předal.

Podle Matznera Kovanda plnil příkaz Nagyové, protože to "bral tak, že přichází z Úřadu vlády a to nebezpeční se mohlo týkat pana premiéra". "Bral to tak, že je to z nejvyšších míst Úřady vlády, jakkoliv s panem premiérem to nikdy neřešil a nikdy mu nepředal výsledky toho sledování," doplnil Matzner. Kovanda se podle něj přiznal, protože své chování považuje za chybu.

Podle advokáta Nagyové Bruny se manželka premiéra Radka Nečasová pohybovala v prostředí náboženské sekty Svědků Jehovových a vládě tím hrozil skandál (rozhovor s Brunou čtěte zde).

Bruna tvrdí, že Nagyová se na zpravodajce obrátila, protože je znala ze svého dřívějšího zaměstnání na ministerstvu obrany. Soukromým detektivům prý nedůvěřovala. Matzner ale žádné přátelství mezi Kovandou a Nagyovou nezmínil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video