Kouření zabilo za rok pět milionů lidí

  • 2
Nejsou to války, hladomory, ani smrtelné epidemie, co lidské životy ohrožuje nejvíc. Oním zákeřným zabijákem je podle odborníků kouření, zejména kouření cigaret. Studie publikovaná v odborném lékařském časopise The Lancet uvedla, že tento zlozvyk zahubil jen v roce 2000 na celé planetě téměř pět milionů lidí.

Přinesla i další varovná zjištění: Především rozvojový svět v této nelichotivé statistice už dohnal ten průmyslově vyspělejší. Bude-li tento trend pokračovat, pak bude podle expertů budoucnost opravdu temná.

Zatímco Západ už řadu let proti nešvaru kouření všemožně válčí a postupně se mu daří omezovat počet závislých na nikotinu, v takové Asii nebo Africe přichází smrtící "hřebíček do rakve" do módy i mezi ženami a mladistvými.

Důsledky budou hrozivé, varují odborníci. Například regionální odbočka Světové zdravotnické organizace už loni upozornila, že nepodaří-li se raketový nárůst počtu kuřáků zlomit, zemře v příštích desetiletích jen v Asii kolem stovky milionů obyvatel.

Tři čtvrtiny všech lidí, kteří v roce 2000 zemřeli na následky své vášně, byli muži. Ženy se však zřejmě nechtějí nechat zahanbit a "silnější" pohlaví rychle dohánějí.

Jak kvalifikovaně odhadli badatelé z amerického Bostonu, ve světě dnes kouří kolem 1,1 miliardy lidí, tedy každý šestý člověk. Z nich pak přinejmenším 930 000 pochází z takzvaného rozvojového světa, který se stává pravým rájem pro výrobce cigaret.

Jak ven ze smrtící pasti, kterou lidstvu připravila závislost na tabákových výrobcích? Lékaři a další odborníci hovoří jasnou řečí. Jedinou možností, jak zastavit další nevyhnutelné umírání, je zlepšit prevenci a vzdělávání. A je třeba tak učinit rychle. Řada lidí v exotických končinách totiž často nemá o nebezpečnosti své záliby ani ponětí.

Problémem zejména rozvojového světa je agresivní politika nadnárodních tabákových koncernů. V řadě zemí převažují nízké daně z cigaret, prakticky neomezená reklama a téměř žádná kontrola sponzorování nejrůznějších akcí výrobci cigaret.

Tabákové firmy patří mezi přední inzerenty, kteří ročně utrácejí desítky milionů dolarů na propagaci svého zboží, sponzorování sportovních klání a koncertů popových hvězd. Výsledkem je představa tamních teenagerů, že kdo nekouří, ten je prostě sto let za opicemi.

Odstrašujícím příkladem je Čína, největší výrobce cigaret na planetě. Kouří prý dvě třetiny Číňanů pod pětadvacet let a kouření se tam už stalo nejčastější příčinou úmrtí. Až zestárnou a kvůli svému návyku onemocní, bude jejich léčení stát miliardy, varují lékaři. Zatím marně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video