Většina kuřáků se stává závislými na nikotinu už před osmnáctými narozeninami. (ilustrační snímek)

Většina kuřáků se stává závislými na nikotinu už před osmnáctými narozeninami. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Česku neklesá počet kuřáků. V Evropské unii jsme jediní

  • 2147
Nová zpráva o zdraví obyvatel obsahuje alarmující informaci: v Česku kouří přes 40 procent lidí ve věku od 15 do 24 let. Jsme také poslední zemí, která zcela toleruje kouření v hospodách. Přitom tam, kde platí zákaz, kouří lidé méně i doma.

Když se odborníci z Přírodovědecké fakulty UK v Praze ptali žáků základních škol, do jaké míry je podle nich kouření škodlivé, uvedla jen polovina, že „velmi“. Cigaretu někdy vyzkoušeli skoro všichni, někteří dokonce již v devíti letech (více o průzkumu kouření dětí čtěte zde).

Snadná dostupnost cigaret v kombinaci s velkou tolerancí  kouření v zákonech jsou důvodem, proč je na tom s kouřením Česko nejhůře z celé Evropské unie - tedy pokud jde o trend. Jak totiž ukazuje výroční zpráva o zdraví obyvatel ministerstva zdravotnictví, jsme jedinou ze sledovaných zemí, kde počet kuřáků dlouhodobě neklesá, a mezi mladými dokonce roste.

Odborníci na léčbu závislostí přitom upozorňují, že většina kuřáků se stává závislými na nikotinu už před osmnáctými narozeninami. „Máme sice zakázaný prodej cigaret do osmnácti let, ale nedodržuje se. Když děláme monitoring, tak 65 procent dětí dostane krabičku bez problémů,“ upozorňuje hlavní hygienik Vladimír Valenta.

V Česku je silná tabáková lobby

Děti se k cigaretám snadno dostanou i proto, že jsou pořád dost laciné. Podle Valenty chybí i úplný zákaz kouření v restauracích, na kterém teď ministerstvo pracuje. Přimlouvají se za něj i odborníci na léčbu závislostí. Tam, kde zákaz zavedli, teď lidé méně kouří i doma.

„Doufáme, že to tentokrát se zákazem kouření v restauracích konečně vyjde,“ říká Jiří Jeřábek z iniciativy Česko bez kouře. Jsme poslední zemí Unie, kde takový zákaz (alespoň dílčí) zatím neplatí. „Je to mimo jiné tím, že je tu silná tabáková lobby,“ míní Jeřábek. Nad velkým vlivem tabákového průmyslu v Česku se pozastavuje i Eva Králíková, která vede centrum pro lidi závislé na tabáku.

„Cigarety nejsou normální spotřební zboží. Na trhu není nic, co by zabilo více než polovinu svých pravidelných konzumentů. Představte si, že by tu byl výrobce viru HIV a my bychom se s ním dohadovali, zda se můžeme infikovat až po 18. roce věku. Kontrola tabáku přece nemůže být v režii tabákového průmyslu,“ míní Králíková.

Jenže tak to dosud vždycky bylo. Odpůrcům regulace kouření se veškeré dosavadní pokusy o zákazy kouření dařilo mařit.

Restauratéři: Vyřeší to trh

Své o tom ví bývalý poslanec za ODS Boris Šťastný, který se zákazy kouření snažil prosadit od roku 2006. „Nakonec se nám podařilo zakázat kouření alespoň ve školách, zdravotnických zařízeních a v prostředcích hromadné dopravy. S restauracemi to nevyšlo,“ shrnuje Šťastný.

Snahu ministerstva zdravotnictví pokusit se o to znovu vítá. „Ve Sněmovně je teď atmosféra, která je tomu nakloněna,“ říká. Podnikatelé v pohostinství však na snahu ministerstva pohlížejí nelibě. „Kouření v restauracích vyřeší trh sám. Vždyť už dnes je 60 procent restaurací nekuřáckých,“ říká Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací.

Jenže tyhle počty platí jen pro Prahu a Brno. „V menších městech rodiny s dětmi nemají kam zajít. Například v Ústí nad Labem je ze stovky restaurací nekuřáckých jen pět,“ upozorňuje Jeřábek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video