Koupaliště byla plná, i když vedra zkazila vodu

Přestože nebývalá vedra prudce zhoršila kvalitu vody v koupalištích, kde se množí zdraví škodlivé sinice, lidem to o víkendu většinou nevadilo a šli se koupat. Koupaliště v hlavním městě byla zcela zaplněná. Ve všech se přitom vyskytovaly sinice. Obě kladenská koupaliště zlomila rekord, když za víkend jen na vstupném vybrala 70 tisíc korun.

Padaly i teplotní rekordy. Denní limity byly překonány například v Hradci Králové, Ostravě či Praze Libuši. V Plzni se včera po šestnácté hodině teplota došplhala na 34,2 stupně. "Padl tak západočeský teplotní rekord 33,8 stupně Celsia, naměřený v Klatovech v roce 1992," uvedl Jan Kaňák z plzeňské měřící stanice Arboretum Sofronka.

Na sinici lidé nehleděli
Hygienici na Chomutovsku, Opavsku a v Praze varovali lidi, že při koupání ve vodních nádržích by jim mohly uškodit jedovaté sinice.

V hlavním městě je nejhorší situace podle hygieniků na Hostivařské přehradě. Tam omezili dobu koupání maximálně na deset minut. Přestože na koupališti visí upozornění, většina lidí si ho nevšímala a po vykoupání ani neosprchovala.

Koupaliště s nejhorší kvalitou vody v závěru tohoto týdne

Severočeský kraj

Bakterie stafylokok, které se rozmnožily ve strakonickém plaveckém areálu, narušily začátkem týdne přípravu šesti českých reprezentantů na olympiádu v Sydney. Sportovci nechtěli riskovat hnisavé záněty a odjeli trénovat do Příbrami. Vrátili se až poté, co správci plovárny na pokyn okresní hygienické stanice vypustili polovinu bazénu, jeho nádrž důkladně vydezinfikovali a koupaliště doplnili čerstvou vodou.

Koupání v jezeře v rekreačním areálu v Hlučíně na Opavsku zakázal v úterý krajský hygienik Jaroslav Volf úplně, včera však zákaz odvolal, protože škodlivých sinic poněkud ubylo.

Meterologové předpovídají ochlazení na pondělí
Podle prognostika z Českého hydrometerologického ústavu Stanislava Racka by v české republice pokles téměř pětatřicetistupňových teplot mohl nastat nejdříve v pondělí: "Má přijít studená fronta. Přesto se však nedá očekávat, že by teploty klesly pod pětadvacet stupňů Celsia. V závěru příštího týdne se pak znovu výrazně oteplí," předpověděl Racko.

Čím sinice škodí a co proti nim lidé mají dělat?
"Jedy, které sinice vylučují, vyvolávají celou řadu problémů od střevních a žaludečních potíží přes bolesti hlavy až po vážné poškození jater. Sinice uvolňují do vody také alergické látky, které vyvolávají nejčastěji vyrážky, záněty očí a spojivek nebo rýmu. V České republice však sinice lidský život ohrozit nemohou," řekl Petr Pumann ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Profesor biologie Jihočeské univerzity Jiří Komárek uvedl, že odborná literatura popisuje případy, kdy sinice zabily lidi nebo zvířata. "V tropické oblasti Brazílie se pitná voda odebírala z jediné nádrže kontaminované sinicemi. Nedopatřením se voda dostala až do nemocničního systému pro dialýzu a následkem toho zemřelo okolo padesáti lidí," řekl Komárek.

"Nejvíce jedovatých látek vzniká při rozkladu vodního květu. Taková voda ale zapáchá a hustá zelená kaše zřejmě každého od koupání odradí. V jihočeském rybníku smrt nehrozí, vyrážky a alergické reakce ano," dodal.

Závažné problémy by lidé mít neměli, ale jestliže jsou sinice toxické, mohou způsobit záněty spojivek a alergické vyrážky. Problémy mohou mít také děti, které, když se opakovaně vody napijí, mohou trpět zažívacími obtížemi.

Těchto potíží se mohou lidé uchránit, pokud se po koupání důkladně umyjí čistou vodou. "A také si vymáchají plavky. Pobyt ve vodě by neměl být delší než deset minut. Po koupání by mělo co nejdříve následovat sprchování," doporučila hygienička Dagmar Krupičková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video