Zdeněk Koudelka

Zdeněk Koudelka | foto: ČTK

Koudelka promluvil s Klausem a potvrdil kandidaturu na ústavního soudce

  • 25
Někdejší poslanec ČSSD a náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka bude kandidovat na soudce Ústavního soudu. Novinářům to řekl po dnešní schůzce s prezidentem Václavem Klausem.

Klausův výběr bude muset ještě potvrdit Senát. Klaus horní komoře v prosinci navrhl na nového ústavního soudce předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka, Senát ho ale odmítl.

Docent ústavního práva Koudelka byl do roku 2006 místopředsedou sněmovního ústavně právního výboru a poslancem za ČSSD. Členem strany je dodnes. Do loňského ledna působil jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Její nástupce Pavel Zeman ale Koudelku spolu s dalšími náměstky Vesecké odvolal. Nyní je Koudelka náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži.

Klaus ve čtvrtek novinářům řekl, že Koudelku považuje za znalce ústavního práva a kvalitního člověka. Pro Ústavní soud by podle něho byl přínosem. Prezident poznamenal, že se senátory o nominaci Koudelky předem nejednal, poukázal ale na to, že by jako někdejší poslanec ČSSD měl svým spolustraníkům v Senátu vyhovovat. "Se Senátem jsem o tom nejednal, ale s velkým zájmem bych sledoval argumenty senátorů, kde dominuje ČSSD, že by zamítali svého dlouholetého, mimořádně kvalitního poslance, to by mě skutečně velmi zajímalo, jakým způsobem by se k tomu postavili," řekl.

Koudelka dostal černého Petra

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že z jeho pohledu je Koudelkova stranická příslušnost spíš přitěžující okolnost. Zdůraznil, že musí rozhodovat odborné znalosti kandidáta, a nikoli členství ve straně. "Takže já to vidím, že je to spíše jeho přitěžující okolnost, protože o to přísněji se na něj musí pohlížet," dodal. Prezident podle něj dal svým komentářem Koudelkovi "černého Petra".

Zdeněk Koudelka

V roce 2005 stál za přestěhováním Justiční akademie ze Stráže pod Ralskem do Kroměříže, tedy do svého poslaneckého regionu. V médiích byl kritizován také za to, že zasahoval do kauzy vyrovnání České republiky se společností Diag Human, když radil někdejšímu ministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi s výběrem právníka a znalce pro spor. V únoru 2006 podpořil prezidenta Klause v jeho sporu s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou.

"V sociální demokracii jsem od roku 1994. To je veřejná věc. Byl jsem za tuto stranu poslanec a nemyslím si, že bych teď mohl jakkoliv změnit názor na sebe u jiných lidí. Názor na jednoho člověka si děláte z více úhlů pohledu, jeho stranická angažovanost je jedna věc. Jsou tam i jiné úhly pohledu - odbornost, ale samozřejmě i nějaké antipatie či naopak sympatie," uvedl Koudelka.

Postup v Koudelkově případě bude podle Víchy stejný jako u předchozího kandidáta Sváčka. Senátoři si ho pozvou do svých klubů a výborů, a protože ne každý senátor ČSSD ho zná, budou se o jeho kvalitách radit i s odborníky.

Mezi sociálnědemokratickými senátory jsou na Koudelku podle místopředsedkyně jejich klubu Jiřiny Rippelové rozdílné názory. "Neumím říci, které převažují," řekla senátorka. Soudí, že ani ČSSD nebude jednotná ohledně Koudelkovy podpory. "Můj kandidát to rozhodně nebude," dodala Rippelová.

Ústavní soud podle generálního sekretáře Tomáše Langáška nebude Koudelkovu kandidaturu nijak komentovat, nevyjadřuje se oficiálně k žádným jménům potenciálních soudců. "Je to plně věc prezidenta republiky a Senátu," uvedl.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale nedávno apeloval na to, aby byl nový soudce vybrán rychle. Zdůraznil tehdy, že plné personální obsazení Ústavního soudu je z dlouhodobého hlediska podmínkou efektivity ústavního soudnictví v zemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video