Prahu trápí smog. Bude hůř.

Prahu trápí smog. Bude hůř. | foto: ČTK

V Praze startují kotlíkové dotace, mají odstranit „čudiče“ z kraje města

  • 28
Ministr životního prostředí Richard Brabec v pondělí představil kotlíkové dotace, o které budou moci žádat Pražané na přelomu února a března. V první fázi projektu má Praha na výměnu starých kotlů dotaci ve výši 23,7 milionu korun. Největší zájem se očekává u majitelů rodinných domů na okrajích hlavního města.

„V hlavním městě zůstává mezi třemi až čtyřmi tisíci starých kotlů na pevná paliva, z nichž mnohé zamořují ovzduší zejména v okrajových částech města. Proto, i když se to na první pohled nemusí zdát zřejmé, je i v Praze třeba zapracovat na výměně kotlů za nové ekologičtější,“ prohlásil ministr Brabec.

K problematickým městským částem patří především Řeporyje, Slivenec, Suchdol a některé další městské části na okraji Prahy, kde je největší koncentrace znečišťujících kotlů. Podle radní pro oblast životního prostředí Jany Plamínkové nebyla v těchto částech Prahy dosud provedena plynofikace, a tak lidé topí převážně tuhými palivy.

„V Praze je jenom asi čtyři tisíce ‚čudičů’, ale vydají za hodně. Koncentrace obyvatelstva je v Praze opravdu hustá. Jeden ‚čudič’ je schopen zamořit až polovinu území městské části. Je tu navíc synergický efekt dopravy,“ dodala Plamínková.

Rada hlavního města bude zahájení dotací schvalovat během 14 dnů. Od ministerstva dostane Praha v první fázi 23 700 000 korun a bude potřeba vyměnit minimálně 160 kotlů. Celkem budou fáze tři.

Lidé mohou žádosti podávat písemnou formou na už zrealizované projekty. Na základě potřebných dokladů bude připravena smlouva s žadatelem o poskytnutí dotace, kterou bude schvalovat rada hlavního města. Výše poskytnuté dotace se bude odvíjet od druhu nově instalovaného zařízení.

Drtivá většina lidí dostane dotaci ve výši 75 procent

Až 80 procent dotace může dostat člověk, který si pořídí kondenzační kotel nebo kombinovaný kotel na uhlí a biomasu s automatickým přikládáním. O pět procent víc dostane majitel nového kotle pouze na biomasu. Celková výše uznatelných nákladů může být maximálně 150 000 korun včetně DPH.

„Zájem v celé České republice je obrovský. Zasáhlo to cílovou skupinu. Nejmenší dotaci, kterou můžete získat, je 70 procent na kotel na uhlí. Drtivá většina lidí dostane dotaci ve výši 75 procent (zhoršená kvalita ovzduší zvyšuje dotaci o pět procent, pozn. red.) a jsou desítky případů, kdy lidé dostanou kotel úplně zadarmo. Může to být v městech a obcích kolem Ostravy, kde lidé přejdou na tepelné čerpadlo anebo kotel na biomasu,“ vysvětlil Brabec.

Výzvy byly vyhlášeny ve 13 krajích. Příjem žádostí probíhá v krajích Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském, Plzeňském a na Vysočině. Další výzva by podle Brabce mohla být vyhlášena už na počátku příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video