Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba přichází...

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba přichází na televizní debatu v TV Markíza (6. března 2016) | foto: ČTK

Kotleba posílá do vlaků své hlídky. Vyhodím je, varuje Jančura

  • 532
Ve vybraných vlakových spojích na Slovensku jsou od pondělí vidět hlídky vytvořené stranou Mariana Kotleby. Jeho strana ĽSNS tak chce zajistit pořádek na „rizikových spojích“ poté, co byla v jednom vlaku napadena a okradena mladá žena.

Župan Banskobystrického kraje oznámil zavedení tříčlenných hlídek tvořených „členy a sympatizanty strany“ na tiskové konferenci před nádražím ve Zvolenu.

Členové hlídek mají podle Kotleby být „speciálně vycvičení muži, odolní vůči stresu a fyzicky zdatní“. „Když to bude nutné ve smyslu zákona, do příchodu policie pachatele zadrží,“ načrtl svou představu o fungování vlastních represivních složek Kotleba.

Kotleba avizoval, že cílem je donutit ministerstvo vnitra a policii k znovuobnovení policejního dohledu ve vlacích. Podle lídra strany je to reakce na případ 21leté ženy, kterou ve vlaku zbil a okradl 16letý pachatel - podle Kotleby „asociál“. Policie útočníka po několika hodinách chytila, násilník se k činu přiznal a byl obviněn.

Zrod domobrany?

„ĽSNS bude s těmito hlídkami pokračovat, dokud ministerstvo vnitra nepřijme zodpovědné opatření, aby se nestávaly takové brutální útoky, jako se stal na to nevinné děvče,“ hlásal Kotleba. Kotleba z faktu, že pachatel je vyšetřovaný na svobodě, navíc vyvozuje, že stát nechrání své občany.

Kotlebovci se zřejmě nehodlají zastavit pouze u střežení vlaků. Slovenský zpravodajský portál HNonline.sk s odkazem na Milana Uhríka z ĽSNS napsal, že hlídky ve vlacích jsou zárodkem domobrany.

První „vlakové hlídce“ velel poslanec ĽSNS Peter Krupa. Krupa se na Slovensku dostal do širšího podvědomí tím, že na jednání parlamentu přišel se střelnou zbraní. Slovenský Denník N uvedl, že „hlídka“ cestujícím rozdávala letáky s Kotlebovou fotkou a heslem ‚Nejvyšší čas založit domobranu‘.

Kroky ĽSNS vyvolaly na Slovensku pozdvižení. Prezident policejního sboru Tibor Gašpar s akcemi Kotlebovců nesouhlasí a soudí, že by se mohli svými hlídkami dopouštět trestného činu.

V RegioJetu žádné hlídky nechtějí

Slovenský železniční dopravce se brání, že s hlídkami nemůže nic dělat. Hlídky si kupují jízdenku a vystupují formálně jako cestující. „Železniční společnost Slovensko nemůže vykázat z vlaku nikoho, kdo má platný cestovní lístek a neporušuje přepravní pořádek,“ citoval HNonline.sk mluvčí přepravce.

Konkurenční RegioJet podnikatele Radima Jančury se na věc dívá jinak. Platná jízdenka zajišťuje cestujícímu pouze přepravu a v případě nevhodného chování personál dotyčného vyzve, aby se posadil na místo. Pokud neuposlechne, může ho z vlaku vysadit, řekl HNonline.sk mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Proti samozvaným ochráncům pořádku se vyslovili i někteří poslanci. „K selháním dochází i na úrovni soudců, tak co teď? Marián Kotleba bude mít vlastní soudce? Já jsem proti tomu a očekávám, že stát si v tom udělá pořádek“, prohlásil podle serveru tvnoviny.sk opoziční politik Richard Sulík. Podle dalších politiků si Kotleba snaží jen zvýšit popularitu mediálními akcemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video