Kostely by bez darů nepřežily

  • 5
Střední Morava - Vesnička malá a chudá, ale kostelík jako vymalovaný. Tak vypadá většina obcí v Olomouckém kraji. Přitom téměř na všechny rekonstrukce kostelů a kapliček se poskládali lidé sami. Třeba po desetikorunách. "Bez jejich darů by řada kostelů asi dopadla špatně," soudí Jakub Berka, farář ze Svatého Kopečka. Duchovní správci farností se shodují, že sbírky většinou předčí očekávání.

V Jindřichově na Hranicku se jen od začátku července podařilo vybrat mezi místními sto dvacet tisíc korun. To znamená, že každý tu přispěl na opravu kostela zhruba 260 korunami. Anonymně, bez toho, že by se jeho jméno objevilo na kamenných schodech kostela, jak se dřív církev často odvděčovala velkým dárcům.

"Ozvali se nám i rodáci, kteří už dávno žijí jinde a poslali peníze. Třeba jedna paní z Jeseníka napsala, že se kdysi ve čtyřicátých letech u nás v kostele vdávala, a protože na to ráda vzpomíná, tak nám na rekonstrukci poslala čtyři sta korun. Přitom je jí určitě už přes osmdesát let," pochlubil se jindřichovský starosta Jaroslav Rýpar.

Lidé tu navíc při opravě, která měla odvlhčit zdi kostela, udělali většinu prací sami – jako brigádu. Strhali dřevěné obložení, otloukli omítky, stavěli lešení, kopali a uklízeli. Všechno zadarmo. "Plánujeme ještě další sbírku a chceme podle toho, jestli lidé dál přispějí, příští rok opravit fasádu," plánuje starosta.

Úspěch slavila i sbírka ve Všechovicích na Hranicku, která vynesla přes 360 tisíc korun. "Přispívali i lidé z okolních obcí, a tak jsme také zvýšili původně plánovaný příspěvek třicet tisíc korun na padesát tisíc," řekl starosta Stanislav Hlobilek. Všechovičtí se už složili na všechno, co je v kostele nového: na lavice, opravu věže i výměnu oken.

Stejně opravili kostel i v Horní Studénce na Zábřežsku či ve Stříteži nad Ludinou. V Podolí na Přerovsku se zase lidé poskládali na opravu božích muk. Proč? "Sám nevím. Možná lze mluvit o nějaké tradici, protože když v obci před sedmdesáti lety vznikl hasičský sbor, lidé se složili na stříkačku," řekl místostarosta Jan Kóša.

"Je to zvláštní fenomén, který na Moravě funguje obzvlášť dobře. Bez ohledu na to, jestli má v obci většinu pravice nebo levice, kostely jsou opravené a lidé na ně rádi dají," řekl Jan Kupka z olomouckého arcibiskupství.

"Myslím, že darem si lidé zvyšují pocit vlastního sebehodnocení. Jsou pak víc pyšní na místo, kde žijí, a těší je, že jejich 'doma' je hezké i díky nim," vysvětluje ochotu lidí vytáhnout peněženky, pokud jde o kostel, psycholožka Eleonora Smékalová.

Faráři přiznávají, že bez darů by kostely zchátraly. "Díky sbírkám jsme opravili varhany. Sešlo se milion tři sta tisíc korun. Je zvláštní, že nejvíc pomáhají stařenky, které samy mají hluboko do kapsy. Přesto jdou a dají na opravu kostela i pětistovku, zatímco velcí sponzoři nás zklamali," vysvětlil farář Jakub Berka.

"Kostel je i pro nevěřící srdcem vesnice. Lidé cítí, že je to místo, které přetrvalo věky, a ctí dílo předků i teď. Když přispějí na jeho opravu, vědí, že stavba bude těšit i jejich pravnuky," míní biskup Josef Hrdlička.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video