Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kosovští Albánci volají po nezávislosti, Srbové se bojí

  8:58aktualizováno  9:48
Čas určený na vyřešení konečného statusu Kosova dnes vyprší. Od albánské většiny se čeká, že vyhlásí samostatnost. Nemusí to ale udělat hned. Možná v lednu, možná až v únoru. Jisté ale je, že cesta zpět k soužití se Srby je uzavřená. Na příkladu Kosovské Mitrovice je vidět, jak každý žije v jiném světě.

Most přes řeku Ibar rozděluje srbskou a albánskou část Kosovské Mitrovice | foto: Profimedia.cz

Miloš, čtyřicetiletý kosovský Srb, nám podal ruku, vzápětí se však otočil zády. Vadil mu můj tlumočník Jeton, Albánec, pro Miloše tedy nepřítel, se kterým si nemá co říct. I pro Jetona nebylo nic příjemného ocitnout se na druhé, srbské, straně mostu v Mitrovici. Řeka tvoří těžko překonatelnou hranici mezi zdejšími Albánci a Srby.

A co víc, albánská většina co nevidět, v lednu či v únoru, vyhlásí Kosovo "svým" nezávislým státem. To Kosovo zastrčené uprostřed Balkánu, které Srbové považují za kolébku své státnosti a kultury.

Právě dnes vyprší nejzazší termín pro mezinárodní vyjednavače, aby předložili OSN přijatelné řešení budoucího statusu Kosova.

Nenašli ho, a tak je jen otázkou týdnů, kdy zdejší Albánci vytvoří nejnovější stát v Evropě. Sice ho chtěli mít už dnes, 10. prosince, ale svět dal jasně najevo obavy, že překotná nezávislost by mohla vyvolat nové střety. Na patnáct tisíc vojáků NATO je v pohotovosti zasáhnout proti jakémukoli rozdmýchávání násilí, ať ze strany zklamaných Srbů či nadšených Albánců.

Rozdělené město
Po chvíli to Miloš přece jen nevydrží. "Ptáte se, jak se nám žije. Před lety jsem měl dům na druhé straně řeky. Všechno mi spálili, nic mi nezbylo. Tak jaký život to asi je" spustil nazlobeně, zatímco prstem ukazoval na Jetona. Pak se zase otočil zády.

Jeton se však nenechal zastrašit, Milošovi vyložil, že jeho otec žil pro změnu na srbské straně Mitrovice a taky musel odejít. "A tak je to asi správně, já jsem se svými a vy taky," shrnul situaci Miloš.

Nedaleký most přes řeku, před dvěma desetiletími živá spojnice, zel v tu chvíli prázdnotou. Na každé straně nepřetržitě postávají policejní hlídky, které kontrolují sporadicky přejíždějící auta.

Dva Milošovi druhové jsou hovornější. Kosovo odtržené od Srbska je pro ně stejně nepřijatelné jako pro Miloše rozhovor s Jetonem. "V takovém případě bychom my, kosovští Srbové, měli zůstat součástí Srbska. Albánci nám vládnout nebudou," říká Zoran. Ale spěšně dodává: "Nikdo ale nechce válku, chceme jen, aby se nám žilo lépe."

Strach i euforie
A v tom mu dají za pravdu i Albánci. Časy prosperujícího důlního průmyslu v Mitrovici jsou tytam. Zdejší oblast je sice bohatá na nerostné suroviny, ale doly a továrny jsou zavřené. Lidé nemají práci a od nezávislosti si slibují nový rozjezd ekonomiky.

"Už léta jsem nezaměstnaný. Od státu nic nedostáváme. Živí nás můj bratr," říká Albánec Rešepi, jeden z mála, který zrovna překročil most.

Při rozhovorech se Srby a Albánci v Kosovu jste svědky dvou stavů mysli: strachu a nedočkavé euforie. Srbové, dříve ti mocní a nadřazení, se bojí, co s nimi bude. "Máme strach. Pokud začne násilí, Srbové odejdou. Pro mě je to jasné, já se naštěstí brzy provdám do Srbska," říká Kristina, magistra v lékárně v městečku Strbce, malé srbské enklávě obklopené albánskými vesnicemi.

Cestou do srbského Strbce minete honosný památník vzdávající čest mrtvým bojovníkům Kosovské osvobozenecké armády, kteří bojovali v okolních lesích. Mohyla září novotou v barvách temně červené albánské vlajky s černým orlem uprostřed.

U vjezdu do města hlídkují ukrajinští vojáci jednotek KFOR, které dohlížejí na mírové soužití před osmi lety ještě bojujících etnik. Kostel a hřbitov s kříži pak podává jasné svědectví, že toto území je srbské. Jsou to dva světy. Zatímco v albánském Kosovu platíte eury, tady se používá srbská měna.

Potřebujeme se pohnout
"Odkud jste? Z Česka, aha, ale Slováci jsou na naší straně mnohem víc než vy," překvapí mě svou pohotovostí třicetiletý trafikant Vlado Stankovič. Dotkl se tak závažného dilematu, který Evropa ve vztahu ke Kosovu řeší. Velká většina evropských zemí je připravena nový stát uznat. Jsou však výjimky, obvykle státy, v nichž žijí „problematické“ menšiny. V případě Slovenska jsou to Maďaři, na Kypru Turci, ve Španělsku Baskové.

Přesto je znát, že se Západ snaží neopakovat chyby z počátku 90. let, kdy nedokázal postupovat jednotně a kdy překotné uznání samostatnosti Chorvatska některými státy EU přispělo k destabilizaci oblasti. "Je třeba udržet jednotu, ač nejspíš nebude stoprocentní. Už i proto, že nechceme ohrozit naše vojáky v oblasti," řekl jeden z unijních diplomatů v Prištině.

Kosovo bude sice papírově nezávislé, ale neobejde se bez vnější pomoci. Evropská unie ví, že musí novému státu, který bude patřit k nejchudším v Evropě, pomoci postavit se na nohy. Zejména pak v případě, že Srbsko bude blokovat dodávky energií do Kosova.

Není toho mnoho, v čem se Srbové a Albánci v Kosovu shodnou. V jednom ale ano. Stav nejistoty už nemůže příliš dlouho trvat. "Potřebujeme se hnout z místa, jen tak se nám bude žít lépe, se Srby, či bez nich," říká Iliriana Gaši, lékařka v Prištině.

. Problém Kosovo

Srbové a Albánci se o oblast Kosova přetahují už dlouhá staletí. Albánci se považují za potomky starověkého kmene Ilyrů, kteří tu žili dávno před příchodem Srbů. Srbové zde zase založili stát, který vydržel do příchodů Osmanů ve 14. století.

Poslední válku v Kosovu vyvolaly snahy Slobodana Miloševiče potlačit albánské touhy obrodit národ žijící pod srbskou nadvládou. Válka skončila po bombardování Srbska NATO v roce 1999. Od té doby je Kosovo pod správou OSN.

Nyní je pro kosovské Albánce jedinou možnou cestou nezávislost. Srbové s podporou Ruska to odmítají.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...