Kosovo: vojáci budou lépe vycvičeni

Vojenský kontingent, který v jihosrbské provincii Kosovo v prosinci vystřídá ten současný, bude lépe vybaven a trénován na případné etnické nepokoje. Jednotky musí být připraveny na podobné násilí, které si v Kosovu na jaře vyžádalo desítky mrtvých.

Prohlásil to český ministr obrany Karel Kühnl, který o víkendu podnikl svou první návštěvu českého vojenského kontingentu. Nejprve v hlavním městě provincie Prištině jednal s velitelem vojsk KFOR Yvesem de Kermabonem, potom odjel na základnu 5. česko- slovenského praporu v Šajkovaci, kde se setkal se šéfem české jednotky. Velitel KFOR je podle Kühnla s prací českých vojáků spokojen.

"Byl jsem ujištěn, že naši vojáci dobře znají místní poměry a umí se v nich i dobře orientovat," řekl Kühnl.

Se zřetelem na nepokoje se Kühnl s Kermabonem shodli na tom, že se musí zlepšit zpravodajská činnost mezinárodních sil. "Ty nepokoje v březnu všechny překvapily, nesmí se stát podruhé," uvedl velitel KFOR.

Podle Kühnla musí být cílem mezinárodní politiky vůči Kosovu decentralizace a autonomizace jednotlivých částí provincie. Před novináři se zároveň zmínil i o chystané reorganizaci sil KFOR. V případě, že ji Severoatlantická aliance schválí, bude Česko zřejmě velet jednomu z nových vojenských útvarů. Do Kosova by v takovém případě vyslalo k současným čtyřem stovkám dalších 200 vojáků. Nyní Češi a Slováci spadají pod finské velení.

Reorganizace sil by znamenala vznik několika mobilních operačních uskupení, které by měly být lépe schopny rychle reagovat na případné krize než současné čtyři mezinárodní brigády. Podle Kühnla by se o případných změnách mělo rozhodnout na jaře příštího roku.

Kermabon uvedl, že nelze předvídat, jak se bude situace v regionu vyvíjet. "Nevím, jak dlouho tady budeme muset zůstat, nemám křišťálovou kouli," řekl. Podotkl, že vše záleží na bezpečnostní situaci v provincii.

Návštěvu Kosova ministr zakončil zhlédnutím ukázky zásahu vojáků proti útočícím demonstrantům a položením věnce k památníku dvou českých vojáků, kteří v roce 2002 zahynuli při nehodě u základny Šajkovac.

Česko se mise KFOR pod vedením Severoatlantické aliance účastní od roku 1999, kdy byla tehdejší Miloševičova Jugoslávie donucena mezinárodní spojeneckou operací Allied Force ukončit vyhánění albánské menšiny z Kosova. Provincie je od té doby spravována mezinárodním společenstvím.


Video