Vlajka Kosova. Ilustrační foto

Vlajka Kosova. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kosovo má nové bezpečnostní jednotky, Srbsko protestuje

  • 14
V Kosovu začaly oficiálně působit nové bezpečnostní jednotky, které mají být v budoucnu jádrem nové kosovské armády. Multietnické ozbrojené síly nazvané KSF převezmou úkoly dosavadních příslušníků civilní ochrany.

"Kosovské bezpečnostní síly budou multietnické a budou sloužit této zemi a všem jejím lidem," citovala agentura Reuters kosovského premiéra Hashima Thaçiho.

Stávající jednotky "civilní ochrany" s označením KPC byly rozpuštěny 20. ledna. Od dnešního dne je nahradily nové kosovské bezpečnostní síly KSF.

Oddíly mají být podle plánu multietnické, členy tedy mají být kromě kosovských Albánců i Srbové. Jednotky mají čítat zhruba 2 500 příslušníků a 800 záložníků, uvedl již dříve mluvčí NATO James Appathurai.

Zůstanou však pod neustálým dohledem mírových jednotek NATO, pověřených zajišťováním celkové bezpečnosti země. Výcvik KSF potrvá několik let a začne prakticky okamžitě. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu jmenoval velitelem Sulejmana Selimiho.

Příslušníci KSF budou vyzbrojeni lehkými zbraněmi a zapojí se například do řešení krizí, civilní ochrany, odstraňování nevybuchlé munice nebo potlačování nepokojů. Výstroj a výzbroj jednotkám dodali Američané a Němci. Výcvik budou mít na starost především britští specialisté.

Vznik nových bezpečnostních sil v Kosovu je pro některé členské státy NATO citlivé téma. Někteří spojenci, jako je třeba Španělsko, zatím neuznali nezávislost Kosova na Srbsku. Madrid už proto avizoval, že se na výcviku nových kosovských ozbrojenců podílet nebude.

Představitelé NATO ale ujišťují, že nepůjde o armádní oddíly, jednotky KSF nebudou v žádném případě plnit vojenské úkoly, ale budou zastávat spíše policejní práci.

Se vznikem nových bezpečnostních jednotek nesouhlasí Srbsko, od něhož se Kosovo loni odtrhlo. Nově vytvořené síly označují srbští představitelé za hrozbu pro svou národní bezpečnost.

Dosavadní síly KPC čítaly 3 500 mužů a zhruba 2 000 záložníků. Většinou šlo o bývalé bojovníky Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), kteří bojovali proti srbské vládě v Bělehradě.

, natoaktual.cz

Video