Kosmonauti i vědci míří pod vodu

Americká vesmírná agentura NASA, ale i vědecké týmy obrací svoji pozornost k oceánu. Mořské hlubiny mají pomoci s výcvikem astronautů, výzkumem i s testováním techniky. Nedaleko Miami se ve dvacetimetrové hloubce nachází podmořské centrum Aquarius.

Celý 82 tun vážící komplex provozuje americké Národní centrum pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA).

Letos v říjnu se pod vodu ponoří už sedmá posádka akvanautů. Každý tým stráví pod vodou až několik týdnů.

Příprava na let
"Jde o víc než o simulaci," říká padesátiletý astronaut Dave Williams. S vesmírnými projekty má bohaté zkušenosti. V roce 1998 se podílel na stavbě Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Podle Williamse dokáže dlouhodobý pobyt pod vodou připravit kosmonauty na nehostinné podmínky vesmíru. Pobyt pod vodou si pochvalují i astronauti. "Je to skvělá příprava na vesmírné lety," říká Nicholas Patrick, který před pár dny ukončil svůj podmořský výcvik.

"Cílem je vycvičit posádku tak, aby ve vesmíru nedělala chyby," přibližuje pozadí projektu NASA NEEMO Marc Reagan, operační důstojník. "Nováčci mají možnost vyzkoušet si vše potřebné. Pod vodou je to stejné jako v kosmu - rozhodnutí jsou otázkou života a smrti."

Noc za 10 tisíc dolarů
Pobyt pod vodou není levnou záležitostí. NOAA požaduje za každý den pobytu deset tisíc dolarů. Aquarius ovšem nabízí veškerý možný komfort: šest pokojů, sprchu, teplou vodu, sporák či počítač.

Podvodní centrum Aquarius pomáhá s výcvikem kosmonautů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video