Nikdy jsme neupřednostňovali bílé dívky, říká L'Oréal. Soud si myslí opak. Ilustrační foto

Nikdy jsme neupřednostňovali bílé dívky, říká L'Oréal. Soud si myslí opak. Ilustrační foto | foto: L´Oréal Professionnel

Kosmetický gigant zaplatí za to, že chtěl pro reklamní akci jen bělošky

  • 137
Naše šampony lépe prodají bílé hostesky, usoudil před pár lety francouzský kosmetický gigant L'Oréal. A nařídil do jedné z kampaní najmout hlavně bělošky. Tím ale vyřadil asi čtyři miliony příslušnic etnických menšin ve Francii. Teď za to zaplatí 30 tisíc eur, potvrdil soud. Částka je zanedbatelná, ovšem opravdovou škodou je skvrna na obrazu firmy.

Kauza začala v roce 2000, kdy Garnier, divize L'Oréalu, chystal akci na podporu prodeje jednoho ze svých přípravků na vlasy.

Hostesky pro něj najímala agentura Districom. Z její kanceláře odešel na ústředí fax: Potřebujeme ženy ve věku mezi 18 a 22 lety, které nosí velikost 38 až 42 a jsou BBR.

A právě v tajemných písmenech BBR je zádrhel. Znamenají bleu, blanc, rouge. Modré, bílé, červené. Francouzské národní barvy. Ale v jazyce "lovců lidí" jde o kód pro bílého Francouze (či Francouzku) narozeného bílým francouzským rodičům.

Fax odeslala jistá Thérèse Coulangeová z vedení Districomu. Zaměstnanci agentury později u soudu řekli, že dostali "ústní instrukci upřednostňovat bílé dívky". Coulangeová zase prohlásila, že fax byl její osobní iniciativou a nikoliv projevem firemní politiky. A že jí šlo hlavně o to, aby se hostesky dokázaly "správně vyjadřovat ve francouzštině".

"Opravdu velké vítězství"

Podnět k soudní kauze dala organizace SOS Racisme. Prokuratura nařkla L'Oréal, že požadavkem na "BBR" automaticky vyloučil z výběru Asiatky, Arabky, černošky... Prostě členky etnických menšin, kterých jsou ve Francii miliony.

V roce 2007 soud nižší instance rozhodl, že L'Oréal musí zaplatit pokutu 30 tisíc eur. A stejně tak Districom (respektive jeho mateřská agentura Adecco). Obě firmy měly navíc po dalších 30 tisících zaplatit i organizaci SOS Racisme.

Pokutu teď nejvyšší soud potvrdil. Ale odškodnění pro SOS Racisme nařídil odvolacímu soudu přezkoumat. Ať už kosmetický gigant zaplatí třicet, anebo šedesát tisíc, v rozpočtu to nepocítí. Škoda "nemateriální" je větší: kauza poškodí jméno firmy ve Francii i ve světě, poznamenal britský deník The Times.

Navíc nejde o první "diskriminační" případ. Řešilo se kupříkladu i údajné zesvětlování pleti zpěvačky Beyoncée pro reklamní kampaň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video