Korupční aféru vyšetří kontrolní výbor

  • 6
Praha - Pondělní volbě primátora předcházela dlouhá a vzrušená diskuse zastupitelů o korupční aféře radních, jejich příbuzných a dalších lidí rozhodujících o veřejných zakázkách v hlavním městě. Ti totiž získali možnost koupit si za poloviční cenu byt v horském letovisku Špindlerův Mlýn od firmy Navatyp. Ušetřili tak kolem milionu korun. Společnosti Navatyp se po výhodném nákupu ztrojnásobila výše zakázek na pražské radnici.

Diskusi vyvolal svou interpelací zastupitel Martin Bursík (KDU-ČSL). "Korupce není jen obálka naplněná penězi, kterou někdo strčí z ruky do kapsy někomu jinému," řekl a navrhl, aby celou kauzu prošetřila policie. Dodal, že pro případné očištění radních by bylo nejlepší, kdyby se vzdali své funkce.

Byty v Krkonoších si koupila manželka radního Rudolfa Blažka, otec radního Filipa Dvořáka a zastupitel Luděk Fiala (všichni ODS), ředitelé Dopravního podniku Milan Houfek a Kongresového centra František Dušek a ředitel magistrátního odboru městského investora Jozef Macko.

Jen od investičního odboru dostal Navatyp za dva roky zakázky za více než dvě stě milionů korun. Dvořák i Blažek popřeli, že by někoho při zadávání zakázek zvýhodnili. "Všechno probíhalo ve smyslu regulí," zdůraznil Dvořák. Blažek dodal, že ani cena bytu ve výši 20 tisíc korun za metr čtvereční mu nepřipadala nízká.

"Rozmýšlel jsem se, ale nakonec jsem byt koupil, aby měla moje pětičlenná rodina kam jezdit na rekreaci. I přes svou finanční situaci," dodal.

Koupi obhajoval také zástupce ředitele Navatypu Vladislav Košler. "Potřebovali jsme dům dostavět, proto jsme původně byty nabízeli levněji," řekl. "Před čtyřmi lety tak firma opravdu rozhodla o ceně bytů ve výši 20 tisíc až 25 tisíc korun za metr čtvereční. Samozřejmě za podpis předkupní smlouvy. Cena poté kvůli velké poptávce vzrostla," uvedl Košler. Nezmínil však, že smlouvy o koupi pocházejí z přelomu roku 2000 až 2001 a o žádné předkupní smlouvě se v nich nehovoří.

Právník Navatypu František Gebauer se zas pro týdeník Respekt hájil tím, že: "Je to konsenzus, výsledek smluvního režimu".

Také další opoziční zastupitelé si přáli, aby tato kauza byla rozřešena. "Myslím, že by bylo dobré, aby byly prověřeny všechny městské zakázky a další velké firmy, které je získávají. Později by se pak muselo zjistit, zda z nich nemůže mít prospěch i jiný ze zastupitelů. Nevytrhával bych jednu kauzu z kontextu možného korupčního prostředí celkového. Těch kauz tady je víc," řekl zastupitel a šéf městského klubu unionistů Michael Hvížďala.

Diskuse o kauze trvala zhruba dvě hodiny.  Věcí by se měl zabývat kontrolní výbor města. Přes Bursíkovu výzvu však nebyla zařazena na pořad zasedání.

Jméno radního Dvořáka se již podruhé v krátké době objevilo v souvislosti s podezřelým způsobem získání bytu. V závěru června přinesla Česká televize informaci, že Dvořák chce koupit privatizovaný obecní byt v Pařížské ulici v centru Prahy od nynější nájemnice a budoucí majitelky nestandardním způsobem. Uživatelce bytu údajně zaplatil odstupné čtyři miliony korun v hotovosti formou půjčky, aby z něj neplatila daň. Oficiálně měl zaplatit jen zhruba 547 tisíc korun, cenu bytu v privatizaci. Zájem o byt přiznal, podle něj se však obchod neuskutečnil. Případem se zabývá policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video