Soudní budovu v Istanbulu, kde se rozhoduje o vazbě či propuštění Turků

Soudní budovu v Istanbulu, kde se rozhoduje o vazbě či propuštění Turků podezřelých z korupce, hlídá kordon policistů. (20. prosince 2013) | foto: Reuters

Je to útok na vládu, říká Erdogan o korupční kauze. Pohrozil i ambasádám

  • 37
Korupční aféra v Turecku sahá až do nejvyšších pater politiky. Ve vazbě skončili v sobotu i synové dvou tureckých ministrů. Podle premiéra Erdogana jde o "špinavou operaci", která má podkopat důvěru v jeho vládu. Z účasti na "provokacích" obvinil i některé diplomaty a pohrozil, že je může vyhostit.

Podle turecké pobočky televize CNN skončil v policejní cele syn tureckého ministra vnitra Baris Guler a spolu s ním i Kaan Caglayan, jehož otec je ministrem hospodářství. Mezi zatčenými je i generální manažer státní banky Süleyman Aslan.

Policejní akce začala minulý týden a obvinění z korupce čelí desítky lidí. Ve vazebních věznicích čeká na rozhodnutí soudu v tuto chvíli celkem 24 lidí, dalších 33 museli policisté v sobotu na příkaz soudu propustit. Série obvinění, zatýkání a domovních prohlídek zasáhla zhruba osm desítek lidí.

Mezi dříve obviněnými je i další potomek představitele turecké vlády, syn ministra životního prostředí Erdogan Bayraktar. Sobotní propuštění z vazby se týkalo také Mustafy Demira, starosty jednoho z istanbulských městských obvodů.

Někdo chce zastavit růst Turecka, míní premiér

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan celou akci, jejíž součástí bylo i sobotní zatýkání, označil za "špinavou operaci". Jejím cílem je podle něj diskreditace jeho ministrů a podkopání důvěry v celou vládu. V sobotním veřejném vystoupení uvedl, že do protivládních akcí jsou zapojeni i někteří diplomaté. Pohrozil jim, že můžou být z Turecka vyhoštěni.

"Je to zvláštní, ale v posledních dnech se do některých provokací pustili i velvyslanci. Proto bych jim rád vzkázal: Dělejte svou práci. Pokud překročíte oblast svých povinností, mohli byste se dostat do oblasti pravomocí naší vlády. A my vás v naší zemi nemusíme nechat."

Podle premiéra Erdogana chtějí policisté poškodit důvěru v jeho ministry a celou vládu.

Erdogan stojí v čele Turecka už deset let a za jeho současnými problémy stojí podle analytiků jeho boj s islámským duchovním Fethullahem Gülenem, který žije v exilu ve Spojených státech.

"Snažíme se dostat Turecko mezi deset nejvyspělejších zemí světa, někteří se ovšem snaží jeho růst zastavit," řekl premiér ve středu. "Jde o lidi zvenku, kteří však působí i přímo uvnitř naší země."

Vypadněte, vzkazuje místní tisk americkému velvyslanci

Premiér Erdogan ve své sobotní řeči sice nejmenoval žádné konkrétní diplomaty, místní provládní deník však vznesl obvinění, že v zásahu na šéfy státní banky Halkbank má prsty americká ambasáda. "Vypadněte z naší země," hlásala titulní stránka listu Yeni Safak. Pod výzvou deník otiskl fotografii amerického velvyslance Francise Ricciardona.

"Všechna obvinění v novinových článcích jsou jen pomluvy a vyložené lži," opřela se do provládních redaktorů v oficiálním prohlášení americká ambasáda.

Hlavy padají i v samotném policejním sboru. Ve svých funkcích musely podle BBC skončit více než tři desítky vysokých důstojníků, kteří čelí obvinění ze zneužití pravomocí. Rozsáhlé vyšetřování totiž až do minulého týdne drželi v tajnosti, a to i před svými nadřízenými.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video