Stroje si Česko pronajalo na deset let. Ilustrační foto

Stroje si Česko pronajalo na deset let. Ilustrační foto | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Korupci při nákupu gripenů pro Česko bude řešit i rakouský soud

  • 7
V kauze letounů JAS-39 Gripen pro českou armádu, jejichž dodávku údajně provázela korupce, se objevilo nové významné svědectví. Podle rakouského týdeníku Profil vyplývá ze žaloby podané na rakouského obchodníka a údajného zprostředkovatele kontraktu Alfonse Mensdorff-Pouillyho a týká se kontaktů firmy BAE Systems na českou vládu.

Michael Piatti-Fünfkirchen obvinil Mensdorff-Pouillyho z podvodu kvůli nevyplacení provize za pomoc se získáním kontaktů na české politiky, kteří měli o miliardové zakázce rozhodnout.

Tento rakouský podnikatel v zemědělství a vzdálený příbuzný Mensdorffa-Pouillyho podle Profilu tvrdí, že ho Mensdorff-Pouilly v devadesátých letech najal, aby mu zajistil přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček.

Za to mu údajně slíbil provizi jeden milion dolarů (asi 18,7 milionu korun) pod podmínkou, že gripeny skutečně na české půdě přistanou. Zaručoval se i jménem zbrojovky BAE Systems, za jejíhož zástupce se označoval.

V létě 1998 se prý uskutečnilo několik schůzek, mimo jiné i s tehdejším ministrem financí Ivem Svobodou, manažerem BAE Systems Julianem Scopesem a Theodorem Dvořákem, tehdejším místostarostou Znojma a údajnou spojkou na Svobodu. Na konci srpna 1998 se podle Piattiho-Fünfkirchena setkání v Praze zúčastnil i tehdejší premiér Miloš Zeman.

Žádné provize nebyly, tvrdí právník Mensdorffa-Pouillyho

Ačkoliv Česká republika v roce 2004 uzavřela smlouvu na pronájem 14 gripenů, Piatti-Fünfkirchen prý nedostal žádnou provizi. Z tohoto důvodu podal u vídeňského státního zastupitelství žalobu. Právní zástupci Mensdorffa-Pouillyho nicméně označují informace Profilu za zcela nepravdivé. "Mensdorff nic nezaplatil právě proto, že žádné provize nedostal," prohlásil obchodníkův právník Harald Schuster.

Švédská televize STV v roce 2007 přišla s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Média uváděla v souvislosti s údajnými úplatky jméno Mensdorffa-Pouillyho, který měl působit jako prostředník. Mensdorf-Pouilly ale veškerá obvinění označil za nepodložená. - o zatčení Mensdorfa-Pouillyho čtěte více zde

Česká vláda si gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun. V souvislosti s obchodem se hovořilo o podezření z korupce, které se ale nikdy nepodařilo prokázat.

Bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan novinářům švédské televize vydávajícím se za britské agenty v roce 2007 v rozhovoru natáčeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel. - čtěte Kavan má novou verzi, proč mluvil o Gripenech

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video