Korupce z České republiky nemizí

  • 14
České republice se stále nepodařilo snížit korupci. V hodnocení Transparency International si od loňského roku jen mírně polepšila. Z deseti bodů dostala 3,9 a skončila spolu s Bulharskem a Brazílií na 54. místě. Předstihlo ji například Bělorusko. První skončilo opět Finsko s 9,7 bodu.

Pořadí zemí v žebříčku Transparency International vyjadřuje míru korupce mezi úředníky veřejné správy a politiky, jak ji vnímají podnikatelé, analytici a akademičtí pracovníci.

Organizace definuje korupci jako zneužívání veřejné pravomoci k osobnímu prospěchu. Zatímco letos dostalo Česko známku 3,9 na desetibodové stupnici, loni to bylo pouze 3,7, v roce 2001 rovněž 3,9 a o rok dříve 4,3.

"Od minulého nebo předminulého roku není žádná signifikantní změna," komentovala výsledky ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.

Index pro Českou republiku je vypočítán ze 17 různých průzkumů mínění, které se zaměřovaly na zneužívání pravomocí veřejných činitelů či přijímání úplatků při zadávání veřejných zakázek.

Z rekordního počtu 133 hodnocených zemí se v čele žebříčku tradičně umístily skandinávské země. Za prvním Finskem následuje Island, o třetí místo se Dánsko dělí s Novým Zélandem. V první desítce jsou i Švédsko a Norsko.

Ze zemí vstupujících do Evropské unie dopadl nejlépe Kypr. Skončil na 27. místě, o dvě místa níž je Slovinsko, 33. pozici si vydobylo Estonsko. Maďarsko skončilo na 40., Slovensko na 59. a Polsko na 64. místě. - o Slovensku více zde

Na posledních příčkách jsou Haiti, Nigérie a Bangladéš.

Kompletní výsledky najdete zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video