Karolína Peake (VV) během tiskové konference po jednání vlády, která...

Karolína Peake (VV) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila církevní restituce (Praha, 11. ledna, 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soudy za korupci ukládají příliš mírné tresty, říká analýza pro vládu

  • 38
Při trestání korupce ukládají soudy nepřiměřeně nízké tresty. Říká to analýza, kterou pro vicepremiérku Karolínu Peake a pro vládu vypracovala organizace Transparency International. "Až na výjimky soudy důkladně nezohlednily všechny okolnosti určující stupeň nebezpečnosti činu pro společnost," píše se v závěrech analýzy.

"Nejsme zastánci toho, že by za každý trestný čin uplácení měl být uložen nepodmíněný trest, ale měla by existovat větší diferenciace trestů," řekla v úterý právnička Transparency International Radka Pavlišová.

Soudy podle analýzy nedostatečně zohledňují okolnosti spáchání činu, osobu pachatele a jeho jednání po činu. Pavlišová uvedla příklad lékaře, jenž vymáhal úplatek po pacientce. U prvoinstančního soudu dostal rok nepodmíněně, desetiletý zákaz činnosti a pokutu, ale odvolací soud tresty zrušil s výjimkou peněžitého, který navýšil.

"Před soudy se v letech 2007 až 2009 ocitly převážně případy méně sofistikovaného úplatkářství, které lze podřadit pod takzvanou malou korupci. Nejčastěji se jednalo o nabízení úplatku dopravnímu policistovi za přehlédnutí přestupku," uvedla právnička Transparency International.

Vznikne specializované státní zastupitelství pro boj s korupcí

Vicepremiérka Peake připomněla, že vláda připravuje vznik specializovaného státního zastupitelství pro postihování korupce. Zákon, který to umožní, je již pro vládu připraven. Pokud vláda v parlamentu zákon prosadí, mělo by specializované státní zastupitelství začít fungovat v průběhu příštího roku.

"Analýza bude užitečná při prosazování nových instrumentů do trestního řádu," řekla Peake. Transparency International se podívala na 233 pravomocných rozhodnutí ve věcech takzvaných úplatkářských trestných činů (přijímání úplatku, podplácení, nepřímé úplatkářství).

"Chci požádat Transparency International o navazující analýzu, zda se postihování korupce v dalších letech zlepšilo v souvislosti se změnou zákonů," uvedla vicepremiérka pro boj s korupcí.

Pikantní je, že zjištění týkající se postihování korupce zástupci nevládní organizace a Peake společně prezentovali pouhé čtyři dny poté, co Obvodní soud pro Prahu 5 nepravomocně odsoudil exministra dopravy Víta Bártu z Věcí veřejných na 18 měsíců za podplácení. Zároveň dostal poslanec Jaroslav Škárka tři měsíce za podvod. (více o rozsudku najdete zde) Tento případ Transparency International považuje za příklad toho, kdy byl uložený trest adekvátní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video