Korunovační klenoty odemklo sedm klíčů

  • 97
Zhruba po pěti letech bude opět k vidění jedna z nejvýznamnějších národních kulturních památek - české korunovační klenoty. Symboly českých dějin a státnosti budou na Pražském hradě vystaveny od 3. do 13. července. Svůj úkryt v Korunní komoře chrámu svatého Víta, kde jsou od roku 1791, ale opustily už dnes.

Jejich výstava se koná u příležitosti 10. výročí vzniku samostatné České republiky, zvolení nového českého prezidenta a 85. výročí založení Československé republiky.

V deset hodin dopoledne její zámky postupně odemkli prezident Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla, pražský katolický arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta biskup Václav Malý a první náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Sobotka nahradil předsedu Senátu Petra Pitharta, který je na léčebném pobytu. Bürgermeister zase pražského primátora Pavla Béma. 

Klenoty nevyčíslitelné hodnoty pak za jejich dohledu a za asistence ochranky převzali odborníci z Kanceláře prezidenta republiky.

Korunovační klenoty uložené do transportních schránek pak přenesla Hradní stráž do Starého královského paláce. Tam budou v prostorách Staré registratury nainstalovány do vitríny, kterou pro ně v roce 1929 navrhl architekt Josef Gočár.

Držitelé klíčů od Korunní komory

První klíč: Václav Klaus, prezident republiky
Druhý klíč: Vladimír Špidla, předseda vlády ČR
Třetí klíč: Jeho Eminence Miloslav kardinál Vlk, arcibiskup pražský a primas český 
Čtvrtý klíč: Petr Pithart, předseda Senátu Parlamentu ČR
Pátý klíč: Lubomír Zaorálek, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Šestý klíč: Jeho Excelence Václav Malý, světící biskup a probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta 
Sedmý klíč: Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy

Naposledy byly klenoty k vidění u příležitosti 80. výročí vzniku Československé republiky.

Součástí vystavy bude Svatováclavská koruna z roku 1346, kožené pouzdro na ni z roku 1347, korunovační žezlo a jablko ze druhé čtvrtiny 16. století, Ostatkový korunovační kříž z poloviny 14. století, korunovační plášť, štola, pás, límec a pláštěnka z první třetiny 17. století.

Den po skončení výstavy, 14. července 2003, se klenoty vrátí do Korunní komory a držitelé sedmi klíčů ji opět zamknou.

Správa Hradu upozorňuje na svých webových stránkách, že si vyhrazuje právo omezit počet návštěvníků s ohledem na kapacitu výstavních prostor.

Klenoty jsou vystaveny od 3. do 13.července vždy od 9 do 17 hodin. "Přístup k expozici, t.j. vchod do jižních zahrad od Starých zámeckých schodů, je určen pouze pro návštěvníky expozice," upozorňuje správa Hradu.

Zahrady se otevřou v 8 hodin a v okamžiku, kdy fronta zájemců o výstavu dosáhne od Býčího schodiště po vchod do zahrad u Starých zámeckých schodů, bude brána uzavřena.

"Další čekání před zahradami již pro ten který den nemá smysl, neboť kapacita návštěvníků, kteří do 17 hodin stačí klenoty zhlédnout, je vyčerpána. Zahrady budou opět otevřeny až další den ráno. Po uzavření brány skutečně pozbývá další čekání smysl. Žádáme veřejnost o laskavé pochopení," upozorňují organizátoři.

Jedna z nejvýznamnějších národních kulturních památek - české korunovační klenoty.

Prezident Václav Klaus je jednou z osobností vlastnící klíč ke korunovačním klenotům

Vystavené korunovační klenoty - První prohlížející

Korunovační klenoty jsou vyzvedávány z transportních schránek


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video