Kormoráni jsou postrachem rybářů

J i s t e b n í k - Zatímco dětem z Pirea se ve slavné písničce zdává o křídlech kormoránů k ránu v poetických snech, rybáře a ochranáře z Poodří tito ptáci ve snech spíše děsí. Počet těchto jezerních ptáků, kteří pořádají doslova nálety na chovné rybníky a vodní plochy v chráněné krajinné oblasti u Ostravy, se v posledních třech letech zvýšil asi padesátkrát.

Ptáci působí rybářům velké škody
Kormoráni proto způsobují rybářům a ochranářům velké škody. Rybáři si stěžují, že kormoráni dokáží v posledních letech zdecimovat jejich chov až na polovinu.

"Hlavně na takzvaných komorových rybnících, kde malé ryby vyrůstají pro hlavní rybníky. Tam vyloví až padesát procent malých ryb," tvrdí pronajímatel chovných rybníků v Poodří Ladislav Schwaller.

Popisuje, že kormoráni v hejnech třiceti až sedmdesáti kusů obsadí vyhlédnutý rybník a postupně ho vyloví. Často navzdory střelbě, jíž se snaží rybáři kormorány plašit. "Brzy poznají, že jim tyto výstřely neublíží. A o myslivcích zase hned vědí, protože je upozorní například volavka." 

V zimě stresují ryby, tvrdí rybáři
Rybáři rozlišují tři druhy škod. "Za prvé nám v zimě stresují ryby vyrušením ze spánku. "Kormoráni mnohé ryby pouze při lovu vážně zraní a ty potom často uhynou," řekl Schwaler.

Ochranáři i rybáři zdůvodňují přemnožení kormoránů jejich přílišnou ochranou v Evropě. "V sedmdesátých letech jich bylo asi sedmdesát tisíc, dnes přes dva miliony a počty stále stoupají," řekl Ladislav Schwaler.

Dříve obývali kormoráni pobřeží moří
Kormoráni obývali dříve hlavně pobřeží moří a jezera, například Mazurské jezera v Polsku, Pomořanské jezera v bývalé NDR a žili podél Dunaje v Maďarsku. Přemnožení kormoránů způsobilo, že dnes tito velcí ptáci loví prakticky všude, kde žijí ve vodě ve velkém ryby.

Odborná pracovnice Správy chráněné krajinné oblasti Poodří Lenka Sovíková řekla, že kormoránům chybí v zemi přirozený nepřítel. "Tím je snad jen orel mořský, který však u nás nehnízdí a když prolétne, soustředí se spíše na snáze lovitelnou potravu nebo na mladé," řekla.

Mizí vzácné rostliny, stěžují si ochranáří
Správě chráněné krajinné oblasti působí kormoráni škody na mimořádně vzácných vodních rostlinách. "Ty potřebují určitou skladbu ryb v rybníku. Nerostou, když tam ryby nejsou, ale nerostou ani, když je jich příliš mnoho. Kormoráni tuto rovnováhu velmi narušují," řekla odbornice. "Škody na kriticky ohrožených  druzích rostlin nelze ani vyčíslit."

Ornitologové příliš kormorány nebrání. "Na jedné straně je dobře, že tady jsou, protože se tu nevyskytovali. Na druhé straně nezávidím rybářům ty škody, které jim kormoráni natropí," řekl ornitolog Dušan Boucný.

Dodal, že kormorán spotřebuje velmi mnoho. "A když se dovím, že na jednom rybníku loví až sto kormoránů, je to opravdu moc."

Správa myslivcům nedovolí ptáky vyhubit
Lenka Sovíková ze správy chráněné oblasti však ujišťuje, že myslivcům nedovolí kormorány v Poodří vyhubit.  "Chceme však jejich počet regulovat, aby škody na přírodě nebyly tak dramaticky vysoké," řekla Lenka Sovíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video