Slavný španělský toreador Jose Tomas při koridě v Barceloně (5. června 2008)

Slavný španělský toreador Jose Tomas při koridě v Barceloně (5. června 2008) | foto: AP

Španělé chtějí zachránit býčí zápasy, prohlásí je za kulturní dědictví

  • 55
Býci a toreadoři s kopím se možná oficiálně stanou součástí španělského kulturního dědictví. Návrh kontroverzního zákona schválila parlamentní kulturní komise. Pokud norma projde parlamentem, mohlo by to prolomit i zákaz, který koridu postihl v Katalánsku.

Mezi členy kulturní komise získal návrh nového zákona poměrně výraznou podporu. Zvedlo pro něj ruku 24 z nich, proti byla pouhá šestice poslanců a 14 členů komise se zdrželo hlasování. Dokument se tak brzy dostane na parlamentní plénum, kde má značnou šanci na úspěch.

Býčí zápasy

Korida trvá obvykle 2 až 2,5 hodiny, v nichž vystoupí tři toreadoři. Každý postupně bojuje se dvěma býky, které si vylosuje.

Korida má tři části. V prvních dvou se v aréně objevuje i toreadorova družina (cuadrilla). Má za úkol býka několikrát zasáhnout na přesně určená místa (většinou do zátylku a zad).

Ve třetí části vystoupí toreador s červenou muletou (šátkem). Ta je zprvu jeho jedinou zbraní - rozhoduje elegance a provedení pohybů. Pak dostane povolení zvíře zabít. S pomocí meče (estoque) musí býkovi zasadit smrtelnou ránu mezi krční obratle.

Myšlenka prohlášení koridy za důležitou součást španělské kultury se nezrodila v parlamentních kuloárech, přišla zdola. Sdružení podnikatelů, kteří se pořádáním býčích zápasů živí, nechali mezi občany Španělska kolovat petici. V ulicích se jim podařilo nasbírat přes 600 tisíc podpisů.

Jak si na jaře všimla agentura AFP, organizátoři koridy našli zastání i u vládnoucí Lidové strany v čele s premiérem Marianem Rajoyem. Španělští ochránci zvířat proto vládu kritizují za "podporu neakceptovatelné krutosti páchané na zvířatech".

"Jsme svědky cynického pokusu zoufalých představitelů tohoto umírajícího odvětví o záchranu jeho budoucnosti," komentovali rozhodnutí komise ochránci zvířat v prohlášení, které citoval britský list The Times.

Cesta k penězům a prolomení zákazu

Pokud zákon skutečně projde a býčí zápasy získají status kulturního dědictví, bude mít vláda povinnost tuto tradici chránit. Organizátoři koridy budou mít lepší přístup k financím ze státních zdrojů o především se zbaví hrozby, že býčí zápasy budou pod tlakem aktivistů zcela zakázány.

Korida je už tři roky zakázána například v Katalánsku, na Kanárských ostrovech dokonce už více než deset let. Naopak španělská metropole Madrid už podobné opatření, jaké se nyní řeší v parlamentu, na místní úrovni zavedla. Korida je zapsána na tamním seznamu kulturního dědictví (více čtěte zde).

Pokud by se pořadatelům býčích zápasů podařilo návrh zákona protlačit až k účinnosti, mohlo by to znamenat průlom dosavadních zákazů a opětovné otevření katalánských arén.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video