Korejský summit je u konce

- Na programu posledního dne historického summitu korejských států byly jaderné a raketové programy a přítomnost amerických jednotek v Jižní Koreji. "Byla vznesena otázka severokorejského jaderného programu i otázka severokorejských raket," prohlásil jihokorejský prezident Kim Te-džung v projevu na soulském letišti.

Severní Korea vyvolala obavy svých asijských sousedů i západních mocností, když v srpnu 1998 odpálila několikastupňovou raketu, která přeletěla nad Japonskem a dopadla do Tichého oceánu. Pchjongjang tvrdil, že raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země satelit. Japonsko však trvalo na tom, že šlo o pokusné odpálení rakety dlouhého doletu.

Střípky kolem summitu

Poslední den summitu proběhl spíše už v rozlučkovém duchu - dopoledne obě hlavy státu vysvětlovaly před zúčastněnými novináři jednotlivé body ve středu podepsaného prohlášení.
Zájem jihokorejské společnosti o summit, dříve dost skeptický, během jednání postupně narůstal.

Jakub Svoboda, spolupracovník iDNES

Kim Te-džung rovněž uvedl, že předmětem jednání byla i otázka amerických vojáků v Jižní Koreji a drakonický jihokorejský zákon o národní bezpečnosti.

Severní Korea vytrvale požaduje stažení 37 tisíc amerických vojáků z Jižní Koreje a zrušení protikomunistického zákona o národní bezpečnosti a podmiňuje tím zlepšení vztahů s Jihem.

Jihokorejský prezident označil jednání s Kim Čong-ilem za "velmi užitečné". Neřekl však, jak jeho severokorejský partner reagoval na vznesené sporné otázky, které nebyly zahrnuty do historické dohody podepsané ve středu.

Sjednocení korejských států Kim Te-džung nevylučuje: "Jsem pevně přesvědčen, že zcela jistě přijde den sjednocení, když se Jih a Sever o to budou snažit."

Mezi armádami bude fungovat horká linka
Jihokorejská vláda oznámila, že Soul a Pchjongjang budou po středečním podpisu dohody zkoumat opatření, která by měla zabránit vojenským incidentům. Jedním z prvních opatření bude zřízení horké telefonní linky mezi armádami obou zemí, praví s v jihokorejském prohlášení, které se odvolává na "ducha" dohody.

Kim Te-džung a Kim Čong-il se shodli na tom, že jejich země "se nehodlají vzájemně napadnout a že se zdrží všech výhrůžných činů vůči druhé straně", zdůraznila jihokorejská vláda. Dokument cituje Kim Te-džunga, který varoval před úplným zničením Korejského poloostrova v případě nového konfliktu. "Válkou nelze získat nic," řekl prezident.

Na summitu byla podepsána dohoda o usmíření
Třídenní mezikorejský summit byl první od konce druhé světové války, kdy byl Korejský poloostrov rozdělen. Dohoda podepsaná ve středu se týká usmíření a spolupráce obou států, snižování napětí na Korejském poloostrově a zásad sjednocování obou korejských států, spojování tisíců rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950 až 1953 a rozvoje hospodářské, sociální a kulturní výměny.

iGLOBE: Informace o KLDR a Korejské republice.

 

Historický korejský summit skončil. Hlavy států obou zemí se loučí. (15. června 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video