Korejský politik o lidských právech nemluví

  • 25
Obnovit tradici přátelských styků s diktátorským režimem. To je důvod, proč šéf sněmovny Zaorálek pozval do Česka svého kolegu ze Severní Koreje Čche Tche-poka. Když se však Zaorálek snažil přivést řeč na porušování lidských práv v zemi, kde vládne krutý komunistický režim, nepochodil.

"O tom se nebudeme podrobněji bavit, máme na otázku lidských práv vlastní názor," ohradil se předseda severokorejského parlamentu Tche-pok. Zaorálek tak musel couvnout.

"V našem parlamentu je naprosto rozhodná většina poslanců, kteří mají vážné výhrady vůči situaci lidských práv v KLDR," řekl alespoň. A zároveň přijal oplátkou nabídku na návštěvu Pchjongjangu.

Tak významný politik Severní Koreje přijel do Prahy po patnácti letech a kromě Zaorálka se sešel také s premiérem Špidlou, předsedou Senátu Pithartem a ministrem zahraničí Svobodou.

Třebaže Spojené státy považují KLDR za jednu ze zemí "osy zla" kvůli jaderným zbraním, oživit vztahy s Pchjongjangem chtějí i další západoevropské země. "Setkání neznamená, že bychom nějak rehabilitovali tamní režim," vysvětlil náměstek ministra zahraničí Petr Kolář.

Česko si dalo jiný ambiciózní cíl: chce hrát roli při usmiřování znepřátelené Jižní a Severní Koreje. Ministerstvo zahraničí proto už chystá znovuotevření ambasády v Pchjongjangu, letos začne oprava budovy.

"Diktátorská" návštěva nevadila ani pravicové opozici. "Je lepší s KLDR mluvit než tu zemi nechat v izolaci," reagoval Jan Zahradil z ODS. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video