Korejské státy se dohodly na setkání členů rozdělených rodin

Nedávný summit dvou dosud znepřátelených států Korejského poloostrova přináší první výsledky. Představitelé Červeného kříže ze Severní a Jižní Koreje podepsali dohodu, která umožní setkání členů rodin rozdělených už od padesátých let a výměnu desítek bývalých vězňů, kteří se po odpykání trestu nemohli vrátit do vlasti.

Dohoda je dosud nejvýznamnějším krokem ve vztazích dvou korejských států po historickém summitu jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga a severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který se konal od 13. do 15. června v Pchjongjangu.

Podle ujednání by měla severokorejskou metropoli navštívit stočlenná delegace s příslušníky rozdělených rodin a Soul rovněž stočlenná delegace.

V každé výpravě bude i třicet úředních činitelů a dvacet novinářů. Návštěvy budou trvat čtyři dny od 15. srpna.

Obě strany se dále dohodly, že do Severní Koreje se počátkem září vrátí všichni Severokorejci, kteří byli vězněni v Jižní Koreji a kteří si návrat přejí.

Soul loni z vězení propustil všech 88 Severokorejců, kteří si tam odpykávali dlouholeté
tresty, ale zakázal jim opustit zemi bez povolení vlády.

Dohoda se však nezmiňuje o návratu jihokorejských válečných zajatců, o nichž Soul předpokládá, že jsou vězněni v Severní Koreji.

Srpnová setkání členů rodin rozdělených od korejské války z let 1950 až 1953 budou první od roku 1985, kdy bylo padesáti osobám z každé strany poprvé umožněno setkat se s příbuznými.

Během korejské války uprchlo zhruba 1,2 miliónu osob ze Severní Koreje a usadilo se v Jižní Koreji.

Obě země svou válku ukončily jen dohodou o příměří, nikoli mírovou smlouvou. Není mezi nimi ani poštovní a telefonické spojení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video