Korejci ukáží inspektorům zbraně

  • 30
Za pár dnů se Severní Korea světu otevřela více než za poslední desítky roků. Poté, co po téměř padesáti letech vpustila do demilitarizované zóny Jihokorejce, řekla: Ukážeme inspektorům naše jaderné zbraně.

To, že KLDR povolí vstup jaderných inspektorů MAAE, oznámil japonský premiér Džuničiró Koizumi. Inspektoři by měli říci, zda Severní Korea nevyužívá svůj jaderný program k vývoji zbraní.

Z pásma mizí miny
Vojáci Jižní Koreje a KLDR vpochodovali do demilitarizované zóny, kde se snaží vyčistit minová pole.

Novináři a oficiální představitelé sledovali asi stovku jihokorejských vojáků jak jdou za sebou v řadě skrz otvor v plotě označující jižní část hranice. To samé dělá na druhé straně i armáda KLDR.

Až zbaví oblast nebezpečných zbraní, bude možné znovu propojit silniční a železniční dopravu v obou částech rozděleného poloostrova. Přes čtyři kilometry široké a 250 kilometrů dlouhé pásmo povedou dva dopravní koridory.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Středa 18. září
Ve středu tito dva dlouholetí rivalové symbolicky otevřeli demilitarizovanou zónu, poslední bariéru přežívající z dob studené války.

Vstupu do pásma se účastnili jak čelní představitelé KLDR, mezi nimi také předseda severokorejské vlády Hong Song-nam, tak i Jižní Koreje.

"Stojíme na začátku nové éry, v níž budou Jih a Sever kráčet kupředu ruku v ruce. Pohřbíváme dějiny poznamenané válečnými jizvami a utrpením rozdělení," řekl jihokorejský premiér Kim Sok-so.

Ceremonie na obou pobřežích poloostrova zahájily práce, jež by měly rekonstruovat dopravu mezi oběma státy. Z jihokorejské strany byla symbolicky také odstraněna zábrana dosud znemožňující přístup do demilitarizovaného pásma.

Na nádraží v Dorasanu na jihokorejské straně slavnost provázel ohňostroj a vypouštění balonků. Čtyři jihokorejští vojáci otevřeli průchod v plotě s ostnatým drátem.

Zpoza něj přišla dívka v modrém, symbolizující Sever, a objala se s černě oděným chlapcem, který představoval Jih. Stovky lidí tleskaly.

K otevřeným vratům poté přijel vlak se dvěma vozy. Dál nemohl, trať zde totiž zatím končí. Dorasan je poslední jihokorejská zastávka na železnici, která má vést do Severní Koreje.

Úřad jihokorejského prezidenta sdělil, že dostal blahopřejná poselství od mnoha světových vůdců, například od prezidenta Ruska Vladimíra Putina a Francie Jacquesa Chiraka.

Přípravy stavby železnice a silnic dohodli vojenští vyjednávači o víkendu po intenzívním jednání v Pchanmundžomu. Dohoda se týká technické spolupráce armád obou zemí v demilitarizované zóně. Některé železniční tratě a silnice by mohly být spojeny už v prosinci.

Vojenské rozhovory spadají do série kontaktů, jež v posledních letech vedou představitelé obou korejských států v rámci vize budoucího sjednocení poloostrova.

Severní a Jižní Korea jsou formálně stále ve válce, protože korejský ozbrojený konflikt skončil v roce 1953 jen příměřím, nikoli mírovou smlouvou.

První vlak symbolicky přejíždí do KLDR v jihokorejském Paču, kde se konalo symbolické otevření demilitarizované zóny oddělující skoro 50 let oba korejské státy. Cílem je propojení silniční a železniční dopravy v obou částech rozděleného poloostrova. (18. září 2002)

Jihokorejští vojáci otevírají průchod v plotě s ostnatým drátem ve stanici Dorasan, kde se konalo symbolické otevření demilitarizované zóny oddělující skoro 50 let oba korejské státy. (18. září 2002)

Symbolické otevření demilitarizované zóny oddělující skoro 50 let oba korejské státy provázel ohňostroj a vypouštění balónků. (18. září 2002)

Jihokorejský voják hlídkuje poblíž Kosungu, kde se konalo symbolické otevření demilitarizované zóny oddělující skoro 50 let oba korejské státy. (18. září 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video