Srnky v demilitiarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou

Srnky v demilitiarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou | foto: Profimedia.cz

Minová pole mezi Korejemi jsou přírodním rájem. Mír ho může zničit

  • 78
Je to nejděsivější místo na světě, prohlásil kdysi o demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou Bill Clinton. Území nikoho plné min a strážných věží je ale zároveň přírodním rájem. Unikátní ekosystém ohrožuje ekonomický rozvoj a mlhavá perspektiva míru na Korejském poloostrově.

Demilitarizované pásmo (DMZ) vzniklo po korejské válce z let 1950 až 1953. Čtyři kilometry široký a 248 kilometrů dlouhý pás území. Je to země nikoho s opevněnými ploty, pozorovatelnami a nastraženými minami dvou států, které technicky stále zůstávají ve válečném stavu. Jako vojenská nárazníková zóna zůstává oblastí hlubokého nepřátelství studené války.

Izolace ale zároveň vedla k vzniku jednoho z nejlépe zachovaných ekosystémů naší planety. Pásmo zařezávající se napříč horami, stepí, mokřinami, jezery i slapovými oblastmi se stalo domovem překvapivě široké škály rostlin a zvířat. Patří mezi ně i 82 ohrožených druhů, například jeřáb mandžuský nebo levhart mandžuský.

"DMZ má nesmírně úchvatnou biodiverzitu ekosystému díky své odlehlosti a žádným lidským zásahům," řekl Uwe Riecken z Německé federální agentury pro přírodu. "Ale na druhou stranu ho ohrožuje mnoho potenciálních hrozeb z budoucího přístupu včetně ekonomického rozvoje," dodal.

Bezprostřední nebezpečí hrozí velkým pásům půdy, které se táhnou podél DMZ a nazývají se "zóna s omezeným přístupem civilistů". Na někdejších polích jsou 60 let po válce lesy a přírodní mokřady obydlené vzácnou faunou. "Nyní se mění zpátky na zemědělské nebo ženšenové farmy a mění se tak životní prostředí jak pro zvířata, tak pro rostliny," řekl jihokorejský ekolog Pak Un-čin.

Snahy o mezinárodní uznání rezervace

Vztahy mezi Severní a Jižní Koreou zůstávají výbušné, nedávné snahy o zmírnění napětí však vedly k udělování většího počtu povolení k využívání půdy v zónách s omezeným přístupem. Životní prostředí ohrožují i návrhy na vybudování kanálů a silnic. Podle Pak Un-čina by na výstavbu doplatili především obojživelníci, plazi a ptáci.

Podle odborníků by proto obě Koreje měly spolupracovat a zabránit znovuosídlení oblasti lidmi. Soul se snaží dosáhnout mezinárodního uznání DMZ jako rezervace biosféry v rámci UNESCO, ale OSN to zamítá s odvoláním na nevyřešené územní spory.

Největší hrozbou pro ekosystém demilitarizovaného pásma by byl trvalý mír mezi KLDR a Jižní Koreou a případné znovusjednocení poloostrova. Pokud by k tomu došlo dřív, než se pro zónu podaří prosadit status mezinárodně chráněného místa, pak by mír mohl zničit unikátní ráj, který náhodně vytvořila válka.

Demilitarizovaná zóna mezi Jižní a Severní Koreou

Demilitarizovaná zóna mezi Jižní a Severní Koreou

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video