Kopírovací služby se bouří proti poplatkům

Praha - Mezi podnikateli z kopírovacích center se strhla bouře nevole. Podle již měsíc platného autorského zákona mají odvádět z každé kopie poplatek, a to bez ohledu na to, zda jde o autorské dílo či nikoli. Zdražení se promítne až z zákazníkům, kteří by měli zaplatit o deset až dvacet haléřů více. Zatímco například knihovny nový zákon většinou akceptují, majitelé kopírovacích center tvrdí, že vesměs kopírují díla, na která se autorský zákon nevztahuje. "Jeden právní rozbor tvrdí, že se má platit jen za kopie autorských děl, podle jiného je třeba platit za všechno. V naší firmě tvoří kopie autorských děl asi jedno procento zakázek. Jde o špatný zákon se spoustou chyb," prohlásil jednatel společnosti Copy General Roman Petr.

Divadelní a literární agentura Dilia, která má poplatky vybírat, však tvrdí, že to jinak nejde. "Jinak by se přece nedalo vysledovat, co lidé kopírují," řekla Stanislava Kellnerová, vedoucí oddělení správy autorských práv v Dilii.

Zákon předpokládá, že vybranou částku přerozdělí Dilia autorům, kteří kvůli kopírování knih přicházejí o peníze z prodeje. Provozovatele kopírovacích služeb však popouzí, že zákon trvá na poplatcích za každou kopii, bez ohledu na to, zda kopírovaný text chrání autorský zákon, nebo ne. "Je to neslýchané, ty peníze se přerozdělí neprávem a autoři k nim přijdou jako slepí k houslím," tvrdí Roman Petr. Majitel firmy Non-stop tisk Tomáš Havránek si znění zákona vysvětlil jednoznačně: "Podle zákona jde pouze o poplatky za kopie ze zveřejněného díla. A zákon taky přesně říká, kdy jde o zveřejněné dílo. Je přece absurdní chtít po někom autorský poplatek za to, že si chce třeba rozmnožit vlastní ceník," řekl Havránek.

Stanislava Kellnerová z Dilie však argumentuje tím, že v praxi nejde rozlišit, kdy je kopie chráněna autorským zákonem. "Není možné kontrolovat, co si kdo kopíruje," řekla Kellnerová, která se opírá i o vyjádření ministerstva kultury. "Je stanovena pevná částka za každou tiskovou rozmnoženinu bez ohledu na to,jestli kopírovaná předloha požívá ochrany dle autorského zákona či nikoliv," napsala Lenka Jirsová ze Samostatného oddělení autorských práv ministerstva kultury. Tomáš Havránek však už začal evidovat počet kopií autorských děl, pořízených v jeho provozovně. "Já jsem si pořídil sešit a v něm přesně zapisuju počet kopií zveřejněných autorských děl a kdyby přišla kontrola, ukážu jim tohle," řekl podnikatel.

Společnost Copy General podle Romana Petra prozatím ceny nezvýšila, počítá však spíše s tím, že bude muset poplatky zaplatit. Hodlá založit asociaci copy center a napadnout platnost zákona pravděpodobně žalobou k ústavnímu soudu. "Zřejmě budeme brzy nuceni zvýšit ceny. Když spor o zákon vyhrajeme, mohou po nás chtít zákazníci vrátit peníze. Nebo ceny nezvedneme, spor prohrajeme a budeme muset státu doplatit miliony," popsal situaci Petr.

Stanislava Kellnerová připouští, že zákon není formulován zcela přesně. "Pokud se kopírovací centra spojí na najmou si dobré právníky, budeme s nimi muset bojovat," konstatovala Kellnerová.

Dilia předpokládá, že poplatky z kopií mohou vynést až několik milionů korun. Ty se rozdělí autorům podle klíče, založeného na statistikách vydaných děl, počtů kopírovaných děl a množství evidovaných výpůjček z vědeckých knihoven. "Můžeme provádět kontroly a plátce je povinen předložit dokumenty, na základě kterých odvádí platbu," řekla Kellnerová. Roman Petr se však domnívá, že není v silách Dilie předejít podvodům. "Nemají šanci zjistit skutečný stav. Co třeba digitální tisk? Jak máme evidovat tisk z elektronických médií, například disket," ptá se Petr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video