Právník za cenný dokument zaplatil v přepočtu 386 milionů korun.

Právník za cenný dokument zaplatil v přepočtu 386 milionů korun. | foto: Reuters

Kopie Magny charty skončila po dražbě u poradce exprezidenta

  • 15
Newyorská aukční síň Sotheby´s dražila historickou kopii středověkého anglického dokumentu. Přes sedm století starou Magnu chartu libertatum neboli Velkou listinu práv a svobod za 23,3 milionů dolarů získal poradce bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera David Rubenstein.

Třiadvacet let chodil Rubenstein do práce pouhých 300 metrů od tohoto pravděpodobně nejvýznačnějšího dokumentu, jaký se kdy v aukci objevil. Kanceláře právníka a zakladatele soukromé investiční společnosti Carlyle Group a budova Národních archivů, kde byl posledních 23 let dokument vystaven, dělí právě tato vzdálenost.

"Několikrát jsem ty archivy navštívil a pomyslel si, že tři dokumenty, které jsou nejdůležitější pro západní civilizaci, jsou Magna charta, Deklarace americké nezávislosti a americká ústava," řekl Rubenstein po aukci.

Usoudil prý, že je velmi důležité, aby Magna charta zůstala ve Spojených státech. "Obával jsem se, že by jediná kopie v naší zemi mohla zmizet do ciziny," dodal.

Ponechá ji proto v Národním archivu. "Je to privilegium, být jejím vlastníkem. Nejsem ale ničím více než dočasným kustodem této listiny, protože jde skutečně o dárek americkému lidu, aby měl možnost ji vidět," ujistil.

Zástupce šéfa aukční síně Sotheby´s David Redden označil vydraženou listinu za "nejdůležitější dokument na světě". Mimo Británii se totiž nacházejí jen dvě kopie, druhou vlastní australská vláda.

Magnu chartu vydal v červnu 1215 anglický král Jan Bezzemek na nátlak šlechty, která společně s měšťanstvem a církví získala na úkor panovníka větší svobodu a více práv. Dokument se stal základem anglického a později amerického práva, když byl v roce 1297 ustaven jako zákon parlamentem a podepsán králem Edwardem I. Z tohoto roku pochází také vydražená kopie.

,

Video