Kopicová: Pokud plzeňská práva přestanou s očistou, hrozí jim zrušení

  • 22
Ministryně školství Miroslava Kopicová navštívila právnickou fakultu v Plzni. Za uzavřenými dveřmi nejdříve jednala s vedením fakulty, rektorem univerzity a studenty. Pak vystoupila veřejně s prohlášením, že je odhodlaná použít všechny kroky, aby se škola očistila. Pokud ale fakulta s očistou přestane, hrozí jí zrušení.

V aule právnické fakulty se před polednem sešlo na sto padesát učitelů a studentů, aby si ministryni poslechli a mohli s ní diskutovat o osudu fakulty.

"Ministryně Kopicová zdůraznila, že je věcí fakulty, koho si postaví do čela. Pokud však nebude nové vedení pokračovat ve snaze očistit dobré jméno právnické fakulty, je připravena použít všech prostředků, které má k dispozici - od nucené správy, přes omezení akreditace a v krajním případě i zrušení fakulty," řekl iDNES.cz Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

UNIVERZITA SELHÁVÁ

Plzeňská práva stále nemají nezávislou komisi, která by posuzovala absolventské práce, uvedla předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Právě to považuje Dvořáková za velké selhání univerzíty. "Čekám, kdy bude jmenována skutečná komise na to, aby procházela práce tak, jak bylo v pátek dohodnuto. Od počátku jsme tvrdili, že hodnocení musí dělat nezávislá komise. Uplynul týden a vlastně nic se nedělo, a to vidím jako už opravdu výrazné selhání," uvedla Dvořáková na Radiožurnálu.

Kopicová během návštěvy potvrdila slova akreditační komise, která právnickou fakultu kritizuje za řadu prohřešků. Fakulta například nevypracovávala výroční zprávy, výzkum byl na bodu mrazu, způsob přijímaček byl zcela odlišný od přijímaček na ostatních vysokých školách v ČR. Kopicová také potvrdila, že nešlo o pouhé selhání jednotlivců, ale celého systému.

Ministryně zopakovala i to, že na právech selhal akademický senát. Podle Kopicové je problém v tom, že akademické senáty obecně mají velké pravomoce, ale žádnou odpovědnost. To by také měl být jeden s bodů v připravované reformě vysokých škol.

Ministryně navštívila fakultu těsně před volbou děkana. Ta se uskuteční v pondělí 2. listopadu. Kandidáti jsou dva - stávající prozatimní děkan a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a advokát Karol Hrádela, který na sebe zatím nejvýrazněji upozornil svým angažmá v kauze fotbalové korupce. - čtěte O plzeňská práva se s Pospíšilem utká obhájce fotbalových "kapříků"

Práva pod drobnohledem

Na právnickou fakultou v Plzni, na níž studuje tři tisíce lidí, se už pět týdnů vztahuje pozornost celé České republiky. Po plagiátorské kauze, velkému množství rychlostudentů a podezření na napojení s mafií teď bojuje o přežití.

Školu kromě ministryně kontroluje od minulého týdne i akreditační komise. Koncem listopadu by měla rozhodnout o jejím dalším osudu. - čtěte Akreditační komise zahájila kontrolu, která rozhodne o právech v Plzni

Třetím "kontrolním orgánem" je komise ustavená rektorem. Ta prověřuje právníky-rychlostudenty. Na začátku tohoto týdne vedení univerzity informovalo, že z prvních 91 absolventů plzeňských práv, o nichž se mluví jako o rychlostudentech, nebyly u 52 zjištěny žádné závady. U zbylých 39 je nutné další prověřování.

Fakulta se zároveň začíná potýkat s prvními žalobami. Předseda akademického senátu Daniel Telecký podal v úterý žalobu a trestní oznámení na šéfku akreditační komise Dvořákovou kvůli jejím výrokům. Bývalý děkan práv Jaroslav Zachariáš naopak žaluje fakultu. Nelíbí se mu, že dostal výpověď. - čtěte Na plzeňských právech začaly padat žaloby, první na akreditační komisi

Ví se už také jméno prvního absolventa plzeňské právnické fakulty, který přijde o titil. Je jím bývalý šéf městských strážníku v Plzni Luděk Hosman, který opsal svou bakalářskou práci od svého nadřízeného. - o tom, jak šéf strážníků obhájil na právech plagiát, čtěte zde

Plagiát, rychlostudenti, mafie

Kauza na právech v Plzni odstartovala plagiátorstvím. Po odhalení proděkana Ivana Tomažiče, který údajně opsal desítky stran ve své dizertační práci, vyplula na povrch mnohem závažnější podezření - především údajné propojení fakulty s mafií, která zajišťovala vlivným lidem získání titulu za krátkou dobu.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková dokonce v rozhovoru pro MF DNES uvedla, že plzeňská fakulta je rizikem pro stát. - rozhovor s šéfkou akreditační komise čtěte zde

Zároveň se také objevil seznam zhruba čtyři sta rychlostudentů, kteří školu vystudovali za kratší dobu, než je běžné. V univerzitní knihovně chyběla také řada závěrečných prací. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video