Po problémech na plzeňských právech se ministryně Kopicová rozhodla zkontrolovat všechny fakulty v republice. Ilustrační foto

Po problémech na plzeňských právech se ministryně Kopicová rozhodla zkontrolovat všechny fakulty v republice. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Kopicová chce kvůli skandálu v Plzni zkontrolovat všechny fakulty v Česku

  • 46
Ministryně školství Miroslava Kopicová chce udělat audit všech fakult vysokých škol. Kontrolou chce reagovat na skandál na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Ministryně to uvedla v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

"Prověřujeme teď všechny právnické fakulty a budeme hodnotit všechny fakulty v zemi," řekla Kopicová. Upřesnila, že v první vlně se ministerstvo zaměří na veřejné vysoké školy, následně by kontrola měla pokračovat i na soukromých.

Kauzu s nestandardním studiem na plzeňských právech označila za největší ostudu českého vysokého školství. "Co je na tom ale nejvíc nebezpečné: všechny ty kroky se odehrály v souladu s právem, to bylo všechno legální," upozornila. Naznačila také, že selhaly orgány ZČU, když situaci neřešili ani rektor, ani akademické senáty fakulty nebo celé univerzity.

Neselhal systém, ale univerzitní orgány, myslí si Liška

Selhání kontrolních mechanismů vidí jako hlavní příčinu plzeňské kauzy také předchůdce Kopicové ve funkci ministra a předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Ukázalo se, že selhaly orgány, které na samotné škole mají ze zákona kontrolovat to, co se dělo," řekl v pořadu. Podle jeho názoru ale aféra není paušálním selháním celého vysokoškolského systému.

PŘÍLIŠ MNOHO MAGISTRŮ

Kopicková se se svým předchůdcem Liškou také shodla, že příliš mnoho bakalářů pokračuje v magisterském studiu. Bude prý důležité naučit firmy brát i bakaláře jako plnohodnotné bakaláře, nikoli jen magistry.

Exministr také odmítl, že by ministerstvo za jeho vedení zanedbalo záležitost s plzeňskými právy. Akreditační komise podle něj za jeho působení na ministerstvu začala vyšetřovat, jak vypadá vzdělávání na této fakultě. Na základě jejích výsledků ministerstvo odebralo plzeňským právům akreditaci doktorských programů, připomněl Liška.

Zdůraznil také, že pro zabránění dalším aférám podobným plzeňskému skandálu je třeba provést reformu vysokého školství. Přijetí zákona navrhovaného sociálními demokraty, který má umožnit odebrání titulu za opsanou práci, je jen dílčí ustanovení, které situaci nevyřeší, řekl.

K návrhu se rezervovaně postavila i Kopicová. Podle ní je riskantní umožňovat jednoduché cesty k odebrání titulu, když už existuje možnost ho odebrat podle správního řádu. "Věc se může zpolitizovat a já nechci, abychom se dostali do této situace," řekla.

Škola čelí trestnímu oznámení, budou se zkoumat tituly

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.

V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Ministerstvo školství také podalo kvůli aféře trestní oznámení.

Vyzvalo rovněž ZČU, aby přezkoumala udělené tituly a zrušila je v případě, že je studenti nezískali oprávněně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video