Kopete do otevřených dveří, řekl Kavan poslancům

Zahraniční výbor sněmovny vyzval ministerstvo zahraničí, aby se při jednání o rezoluci OSN o nedodržování lidských práv na Kubě řídilo prioritami české zahraniční politiky. Výbor ministerstvo vyzval ke koordinaci postupu se spojenci v NATO a EU. Ministerstvo má hledat společně přijatelné řešení.
Ministr zahraničí, který byl jednání přítomen, znovu zpochybnil účinnost ekonomických sankcí vůči Kubě a dalším nedemokratickým zemím. Právě tento požadavek dostal Prahu do sporu s USA. Americký ministr zahraničí Colin Powell si na postup české diplomacie dokonce stěžoval Václavu Havlovi.

Poslanec KDU-ČSL Pavel Tollner prohlásil, že Jan Kavan by si měl rozmyslet další setrvání ve funkci. Svým postupem podle Tollnera způsobil
potíže ve vztazích ČR se spojenci.

Washington je proti tomu, aby rezoluce sankce kritizovala.

Ministr zahraničí Jan Kavan proti výzvě výboru nic nenamítal. "Kopete do otevřených dveří," řekl poslancům během jednání. Kavan nic nenamítl ani proti konstatování poslanců, že účelem rezoluce musí být v první řadě odsouzení porušování lidských práv na Kubě. Souhlasil rovněž s požadavkem, aby současně s předložením rezoluce v Komisi OSN pro lidská práva dostali její text i členové výboru.

Ministr odmítl, že by český odpor vůči sankcím byl výsledkem politického obchodu nebo ústupků. Připustil, že Česká republika letos rezoluci ke Kubě předkládat nechtěla. Změnila však názor z obavy ze spekulací, že tento postup je obchod s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. Kavan uvedl, že příští rok Česko zřejmě už podobnou rezoluci nepředloží a spíše podpoří text, který by mohla navrhnout skupina latinskoamerických zemí.

Kavan opět zpochybnil význam sankcí
Při jednání Kavan prohlásil, že plošné ekonomické sankce jsou omezené a kontraproduktivní, protože postihují obyčejné občany, ale nikoli vládnoucí elitu. Kavan upozornil, že plošné ekonomické sankce pomohly mnoha diktátorům k tomu, aby zůstali déle u moci. Vysvětlil, že sankce diktátorům umožňují mást veřejnost třeba tvrzením, že právě tato opatření jsou příčinou špatné ekonomické situace.

Kavana kritizovala pravice
Kavanův postoj vadí i některým pravicovým politikům, kteří se obávají zhoršení česko - amerických vztahů a také ochlazení kontaktů s některými dalšími spojenci Prahy. Jeden vysoce postavený český diplomat o současném stavu tvrdí: "Komplikaci tohoto kalibru nepamatuji."

Kritiku Colina Powella najdete ZDE.

Ministerstvo: podobný text prosazujeme už potřetí
Černínský palác ale už před časem oznámil, že stejná formulace týkající se sankcí byla součástí českých návrhů rezolucí i v předchozích dvou letech. Tehdy se jí ale nepodařilo prosadit do závěrečného textu, řekl mluvčí ministra zahraničí Aleš Pospíšil. Kavan zdůraznil, že ochrana lidských práv patří mezi priority české zahraniční politiky. Česká republika podle něj postupuje při jejich obhajobě jako samostatný a suverénní stát. Nesouhlasil s tím, že by Praha jednala v intencích jiné země.

Důvodem, proč Česká republika již potřetí předkládá Komisi OSN pro lidská práva rezoluci o jejich nedodržování právě na Kubě, vysvětlil ministr reflexí naší vlastní historické zkušenosti i tím, že Praha a Havana měly dříve úzké vazby. První podnět k předložení rezoluce vzešel podle Kavana od kubánských disidentů.

EU: obchod je cestou jak Kubu otevřít světu
Český názor se shoduje s postojem Evropské unie. Brusel dal několikrát najevo, že obchod s Kubou je cestou, jak tuto zemi otevřít světu a snížit strádání Kubánců.

Země z EU také s ostrovem čile obchodují. V roce 1999 činil například jen španělský vývoz takřka šest set milionů eur. To je zhruba 24 miliard korun.

Ministr zahraničí Jan Kavan (vlevo) a předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek na jednání sněmovního zahraničního výboru, 14. března 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video