Konžský prezident: mrtev nebo živ?

Osud konžského prezidenta Laurenta Kabily zůstává po úterním převratu nejasný. Zatím poslední zpráva říká: je živ. Konžský velvyslanec v Zimbabwe oznámil, že po leteckém převozu do Zimbabwe k ošetření Kabila žije, ale je v kritickém stavu. Oficiální zpráva AFP: Konžský prezident zemřel na palubě letadla, které ho přepravovalo do Zimbabwe k lékařskému ošetření. Předchozí zprávy vycházející ze středečního komuniké konžské vlády přitom tvrdily, že Kabila je naživu, že byl při úterní přestřelce pouze zraněn a že byl letecky dopraven do zimbabwské metropole Harare.

Laurent-Désiré KABILA - malý velký muž

Kabila a jeho povstalci ze Spojenectví demokratických sil pro osvobození Konga-Zairu svrhli v květnu 1997 po půlročním boji režim tehdy nejstaršího afrického diktátora Mobutu Sese Seko.

Úplatkářstvím rozklížená největší africká země na jih od Sahary se rozpadla.

Kabila byl oslavován jako malý velký muž Afriky. Zemi přejmenoval na konžskou demokratickou republiku (název z let 1996-1971) a zavedl novou měnu.

Mezinárodní veřejnost původně Kabilův příchod k moci vítala. Kabila však očekávání nesplnil. Do vlády pozval své blízké přátele a příbuzné, nespolupracoval s investory a odmítal pomáhat komisi OSN na vyšetření masakrů, které údajně spáchali jeho vojáci na hutských uprchlících ze Rwandy. Byl také obviňován z korupce.

Vládu řídí Kabilův syn
Podle komuniké byl pověřen řízením činnosti vlády
prezidentův syn Joseph Kabila, o jehož smrti se rovněž spekulovalo. Joseph Kabila stál dosud v čele armády.

Kdo nese za atentát zodpovědnost a zda šlo o pokus o státní převrat, není dosud jasné.

Vláda podle komuniké rozhodla znovu otevřít letiště v zemi a omezit zákaz vycházení, který byl od večera v platnosti v Kinshase.

V ulicích města ve středu ráno hlídkovaly tanky a auta plná vojáků a nad městem přelétávaly vrtulníky, píše agentura AP. Nezmiňuje se však o žádných nepokojích.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe zkrátí  vzhledem k napjaté situaci v Kongu svou návštěvu Kamerunu, kde se měl zúčastnit francouzsko-afrického kongresu, a vrátí se domů.

Belgický předseda vlády Guy Verhofstadt hodlá vyslat do Konga dva vojenské kontingenty, aby připravily eventuální evakuaci belgických státních příslušníků, kteří se na území Konga nacházejí.

Rozporuplné zprávy
Od úterý večer přinášely zpravodajské agentury velmi rozporuplné zprávy ohledně Kabilovy smrti a situaci v v Konžské demokratické republice. 

První informace o napjaté situaci v zemi se objevily v úterý v podvečer. Tiskové agentury hlásily, že z okolí prezidentské rezidence v hlavním městě Kinshase bylo slyšet střelbu a že zřejmě došlo k pokusu o státní převrat. Pokus o puč potvrdil také mluvčí jihoafrického ministerstva zahraničí. "Naše zdroje to potvrdily. Víme, že vojáci vstoupili do vysílání, aby přiznali pokus o převrat" řekl v hlavním městě Pretorii mluvčí Ronnie Mamoepa.

Kabila: mrtev či živ?
První zprávy o Kabilově smrti pocházely od ugandských tajných služeb. Ty tvrdily, že Kabilu zastřelili neznámí útočníci. Jiný zdroj ugandské tajné služby ale naproti tomu uvedl, že Kabila byl těžce zraněn a je na jednotce intenzivní péče. Stejné informace zazněly také z ministerstva zahraničí Zimbabwe.

O tom, že Kabilu zabila jeho vlastní tělesná stráž, informoval v Bruselu belgický ministr zahraničí Louis Michel a také francouzské ministerstvo zahraničních věcí. Smrt prezidenta telefonicky potvrdil z Belgie i představitel jedné z hlavních povstaleckých skupin Kin-Kiey Mulumba. "Byl to palácový převrat. Stříleli na něj vojáci z jeho eskorty. Dostal přímý zásah a podlehl mu," řekl. Popřel ale, že by se střelbou měli povstalci něco společného.

Ve středu ráno potom několik zdrojů, včetně Kabilova mluvčí Johna Aycotha v USA, potvrdilo zprávy z úterního večera, že Kabila je mrtev. Vzápětí poté ale opět probleskovaly zprávy, že přece jenom žije, je zraněn a v letadle směřujícím do Zimbabwe.

Kongo versus Kongo

Kabila a jeho jednotky bojují v občanské válce od roku 1998, kdy povstalci podporovaní Kabilovými bývalími spojenci - Rwandou a Ugandou - obrátili zbraně proti jeho režimu.

Kabilovu armádu podporují Angola, Namibie a Zimbabwe.

Afrika má nyní dvě Konga. Kabila byl prezidentem Konžské demokratické republiky, která se dříve jmenovala Zair, má hlavní město Kinshasu a bývala to kolonie Belgie.

S Konžskou demokratickou republikou (bývalým Zairem) sousedí země jménem Kongo, které má hlavní město Brazaville a bývala to francouzská kolonie.

Konžský ministr vnitra: Kabila vyhlásil pohotovost
Informační zmatek o dění v zemi podpořil konžský ministr vnitra Gaetan Kakudji. Ten v televizním vystoupení oznámil, že prezident Kabila osobně vyhlásil v Konžské demokratické republice stav bojové pohotovosti. Podle Kakudji začal v hlavním městě Kinshase v osm hodin platit zákaz nočního vycházení. "Z důvodu zajištění bezpečnosti Kinshasy, se prezident Kabila rozhodl zavést bojovou pohotovost všech vojenských jednotek v hlavním městě," prohlásil Kakudji.

Ulice hlavního města jsou prázdné
Kabilův poradce, plukovník Edy Kapend, zase v televizi oznámil, že nařídil konžské armádě, aby zablokovala místní mezinárodní letiště a zaujala pozice podél hraniční řeky oddělující zemi od sousední Konžské republiky. Zároveň vyzval civilní obyvatelstvo ke klidu. Bližší informace o situaci neuvedl.

Podle agentury AP se po Kapendeho televizním projevu ulice Kinshasy vylidnily. Obyvatelé města se běželi schovat do svých domovů. Ve městě začali hlídkovat ozbrojení vojáci v autech. Přísně střežena je také Kabilova rezidence na kopci nad Kinshasou, známá jako palác Marable.

Podle bruselského mluvčího bylo v Kinshase přerušeno telefonní spojení, televize a rozhlas přestaly vysílat.

Konžský prezident Laurent Kabila, který byl při pokusu o státní převrat zabit, 16. ledna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue