Bůh ochraňuj Tayyipa. Erdoganova bašta vzkvétá, oplácí mu to u voleb

  • 126
Jen v málokterém městě má turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tak věrné příznivce jako zde. Město Konya je současnému vládci Turecka vděčné za jeho ekonomickou podporu. Díky ní vzkvétá a jeho obyvatelé nedají na Erdogana dopustit. Opakovaně ho podpořili ve volbách. Nejinak tomu bude i v nedělním referendu.

Turecké město Konya bylo ještě nedávno známé jen svou zemědělskou produkcí a divokým tancem dervišů. Nyní platí za jedno z ekonomických center země, kde panorama minaretů doplňují desítky mrakodrapů. Město zažilo prudký rozvoj po tom, co ho s Ankarou spojila vysokorychlostní železnice. Za schválením tohoto projektu stála v roce 2010 Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan tehdy pravděpodobně netušil, jak výhodná investice to pro něj bude. Z města Konya se stala nefalšovaná „Erdoganovská bašta“. Zdejší lidé se současnému vládci Turecka bohatě odměnili v parlamentních volbách v listopadu 2015. Tři čtvrtiny obyvatel hlasovaly pro AKP. „Konya se vyvíjela jen za vlády AKP. Předtím to tu bylo zlé. Dali nám práci,“ míní zdejší rodačka Fadime Ciceková. „Tayyip nemá konkurenci. Bůh ochraňuj Tayyipa,“ zakončila rozhovor s reportéry CNN.

Na podobně oddané příznivce bude Erdogan spoléhat v nedělním referendu o ústavních změnách. Ty mohou výrazně posílit jeho pravomoci. Erdogan by tak mohl mimo jiné zůstat v prezidentském úřadu až do roku 2029 (vše o referendu najdete zde). Kritici režimu se ústavních změn obávají, příznivci současného prezidenta však argumentují, že jedině Erdogan dokáže Turecko vést na cestě prosperity.

Podobný pohled mají i obyvatelé Konye, která platí za jedno z nejkonzervativnější měst v Turecku. Ne nadarmo si v minulosti vysloužilo přezdívku „Citadela islámu“. Není proto divu, že Erdogan a jeho islámem podepřená rétorika zde mají velký úspěch. Zatímco zbytek Turecka po ekonomické stránce strádá, Konya si na nedostatek investic nemůže stěžovat.

Politici EU v podstatě vedli kampaň pro Erdogana, říká turecký opozičník

Odpůrci Erdogana se bojí odplaty

Majitel společnosti Zade Vital Kadir Taha Buyukhelvacigil zažil prudký rozvoj města na vlastní kůži. Jeho firma nejprve vyráběla tradiční tureckou chalvu, postupem let však přešla na výrobu a prodej potravinových doplňků. Nyní vyváží do více než stovky zahraničních zemí. Kdo může za jeho úspěch? Buyukhelvacigil tvrdí, že štědrá politika AKP

Starosta Tahir Akyurek a člen AKP nepřekvapivě potvrzuje, že město je na tom dobře kvůli investicím Erdogana. Pak je podle něj pochopitelné, že mu chce veřejnost jeho štědrost vrátit při volbách. Transparenty, které burcují ke schválení ústavních reforem, lze vidět téměř všude po městě. Výjimkou je svatyně ze 13. století, která láká turisty z celého světa tancem dervišů.

O čem Turci hlasují?

V referendu budou turečtí voliči rozhodovat o ústavní reformě, která má výrazně posílit pravomoci hlavy státu. Jde o změnu parlamentního systému v prezidentský. Návrh posiluje prezidentskou roli mimo jiné zavedením práva vydávat dekrety. Prezident bude také moci vyhlašovat výjimečná opatření, jmenovat ministry a vysoké státní představitele nebo rozpustit parlament. Schválení reformy by také znamenalo, že Erdogan by se mohl ve funkci udržet až do roku 2029. Prezident bude mít povoleno stát v čele své strany. Hlasovat může asi 55 milionů tureckých občanů (více zde).

Dění během klíčového referenda bude přímo v Turecku sledovat reportérka iDNES.cz Anna Barochová.

Odpůrců Erdogana je zde pomálu. Na jihovýchodě města se k nim řadí kurdská komunita. Obává se, že posílením pravomocí Erdogana Kurdové utrpí. Podle taxikáře Celala se lidé bojí vyjádřit nesouhlas, protože mají strach z případné ekonomické odplaty ze strany Erdogana. On sám bude hlasovat proti reformám. I proto reportérům neprozradil své příjmení. „Nechcete, aby vás lidi znali jako někoho, kdo hlasoval proti,“ vysvětluje.

Volební místnosti se ve většině země otevřou v neděli v 7:00 místního času (6:00 SELČ) a poslední uzavřou v 17:00 místního času (16:00 SELČ). Očekává se velmi těsný výsledek. Podle průzkumů by však měl z referenda vyjít jako vítěz Erdogan. Dle sondáží bude pro ústavní změny hlasovat okolo 51 procent voličů.

Konya je baštou příznivců Erdogana

Konya je baštou příznivců Erdogana

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video