Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. Ilustrační foto

Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. Ilustrační foto | foto: Reuters

Muslimové v britských káznicích nutí spoluvězně konvertovat. I násilím

  • 218
Vězeňští dozorci ve Velké Británii se potýkají s vážným problémem. V celách totiž pracují muslimské gangy, které se pomocí výhrůžek a násilí snaží obrátit ostatní trestance na svou víru. Pokud se to podaří, může i dosud bezproblémový vězeň opustit "nápravné zařízení" jako islámský radikál.

Na problém upozornila britská televize Sky News. Její reportéři hovořili s mladou ženou, jejíž bratr si v jedné z káznic odpykává desetiletý trest. Snahy spoluvězňů o jeho začlenění do muslimské komunity se podle ní podepsaly na jeho duševním stavu.

"Je z toho naprosto zlomený, při mých návštěvách pláče. Opravdu se o něj bojím," uvedla sestra odsouzeného s tím, že jej už islamisté napadli i fyzicky. "Vytáhli na něj nůž, když byl ve sprše," popsala žena, s čím se jí bratr o návštěvních hodinách svěřil.

"Můj bratr je neústupný, konvertovat rozhodně nehodlá. Všechen volný čas teď ovšem tráví ve své cele, kde se před muslimy schovává. Má si odsedět ještě pět let. Bojím se, že to nevydrží," uzavřela trestancova sestra své líčení.

Vzrůstající počet konverzí k muslimskému náboženství zaznamenala i vězeňská správa. Není ovšem jasné, kolik trestanců se k islámu přihlásilo na základě vlastní vůle a kolik k tomu donutili spoluvězni. Mnozí se totiž s pravým důvodem svého přechodu nikomu nesvěří, neboť se obávají další šikany.

Trestanci se cítí osaměle a hledají ochranu

Zkušenosti s nuceným přijetím islámu má i Joe Chapman. Za mřížemi sice nikdy neseděl, dlouhá léta však pracoval u britské vězeňské služby. Jako právní poradce teď ročně navštíví desítky věznic a potvrzuje, že se s podobnými případy setkává čím dál častěji.

"Asi půl tuctu klientů mi přímo řeklo, že se je spoluvězni snaží přinutit ke konverzi. Lidé, kteří se k islámu při nástupu do vězení nehlásili a jeho brány opouštějí jako přesvědčení muslimové, mají navíc často mnohem radikálnější myšlenky než ostatní," upozorňuje Chapman.

Britské věznice v současnosti obývá asi 11 tisíc muslimů. Mezi ostatními trestanci tak mají vyznavači koránu zhruba třináctiprocentní podíl. Jejich koncentrace za mřížemi je vyšší než ve zbytku země, v celkové populaci Velké Británie představují muslimové asi pět procent. Zhruba třetina vězněných muslimů přitom do káznice přišla s jiným náboženským vyznáním a islám přijali až v průběhu pobytu za mřížemi.

Podle britského šlechtice Johna Reida stojí za konverzemi odsouzených obvykle samota a nehostinné prostředí věznice. "Když přijdou do cely, cítí se osaměle a mají problémy s vlastní identitou. Nemají kolem sebe rodinu, přišli o přátele," vysvětluje labourista, který před časem seděl i v křesla ministra vnitra.

"Za nějaký čas si uvědomíte, že ve vězení jsou i další lidé jako vy. A že se sdružují, tvoří gangy a sdílejí nejrůznější představy o světě. Být členem gangu má navíc velký význam kvůli ochraně před spoluvězni," uzavírá Chapman s tím, že vězeňská půda je pro verbování a radikalizaci nejen nových islamistů jako stvořená.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue