Kontroverzní vyhláška o klidu prošla

Šumperk - Jako jinde i v Šumperku váhali, zda schválit kontroverzní vyhlášku o rušení nočního klidu. Teprve po půlroce jednání a trojnásobném přepracování se většina zastupitelů rozhodla vyhlášku podpořit. Město tak následovalo Zábřeh, kde po bouřích nesouhlasu podnikatelů omezili zastupitelé uzavírací dobu už před prázdninami.

Přitom znovu jako při dřívějších pokusech byla řada odpůrců. "Vyhláška dupluje zákonná nařízení. To je omezování soukromého podnikání," protestoval znovu radní Miroslav Mitrofan  (ČSSD).

Jiní zastupitelé varovali před obtížnou vymahatelností. "Máme zde už vyhlášku o zákazu kouření v restauracích v době obědů, která se stejně obchází. Jsem proti tomu," sdělil zastupitel František Merta (KSČM).

Odpůrci vyhlášky argumentovali obdobně jako při minulých jednáních. Přitom úředníci připravili vyhlášku podle starosty Petra Krilla (ODS) v "nejměkčí" možné formě.

"Myslím, že vyhláška omezuje podnikatele jen minimálně. Na druhou stranu dává jasnou odpověď, že budeme bránit tomu, aby menšina bavících se lidí obtěžovala většinu, která potřebuje odpočívat," řekl Krill.

Zastánci vyhlášky vyzdvihli, že proti "notorickým" rušitelům nočního klidu budou moci stanovit strážníci tvrdší postih. Zatím v rámci přestupkového řízení mohli udělit jen dvoutisícovou pokutu, zatímco nová vyhláška jim umožňuje sankci až třicet tisíc. "Taková pokuta je jediný metr, který bude platit," řekl radní Jaromír Mikulenka (ODS).

Hodinovou diskusi nevedoucí k výsledku utnul Vít Rozehnal (KDU ČSL). "Celé naše zastupitelstvo musí sloužit za blbce. Zabývame se tím už potřetí a pořád přešlapujeme na místě," zlobil se.

Při hlasování se za vyhlášku postavila ze 27 zastupitelů jen nejtěsnější většina 14 zastupitelů.

V Zábřehu podle radnice začali někteří podnikatelé okamžitě připravovat protihluková opatření, aby zamezili úniku hluku do ulic. "Tohle byl jeden z cílů. Aby se lidé mohli bavit a jiní nebyli obtěžováni hlukem," uvedl starosta Zábřeha Karel Berka (ODS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video