Ukázka z komiksu Cugumiho Óbay Death Note - Zápisník smrti 1

Ukázka z komiksu Cugumiho Óbay Death Note - Zápisník smrti 1 | foto: Crew

Kontroverzní manga Death Note se pokouší o žánrový převrat

  • 9
Manga Death Note přináší příběh, který se na první pohled radikálně liší od klasiky tohoto žánru. Po bojovém umění se slehla zem, děj rozehrávají výhradně mužské postavy, a kdo se třese na akční dynamické scény, bude zklamán. Cugumi Óba, autor série Death Note, v prvním díle sází na suchý intelekt, serióznost postav a detektivní zápletku. Možná právě proto se tahle kontroverzní manga stala fenoménem, který však rozbouřil i řadu sporů o své kvalitě.

Už pouhé nastínění děje naznačí nejeden etický problém. Hlavní hrdina Light Jagami patří ve škole mezi premianty. Studiu věnuje veškerý svůj čas až do doby, než nalezne pohozený Zápisník smrti – Death Note. S ním získává možnost zabít téměř kohokoli, pokud zná jeho jméno a tvář. Zároveň se však použitím zápisníku odsoudí ke společnosti smrtonoše Rjúka, kterému Death Note původně patřil a teď sestoupil na zem, aby se pobavil Lightovým počínáním. Na první pohled lehce narcistický hrdina se rozhodne zbavit svět zločinu a stát se jeho novým bohem. Začne tedy systematicky likvidovat vrahy a násilníky. Japonsko začíná propadat panice a pátrání se rozběhne na plné obrátky. Bezradná policie přizve geniálního detektiva, jehož identita se skrývá pod písmenem L. Ten brzy začne vraždícímu Lightovi šlapat na paty. Tak se rozběhne souboj dvou geniálních, ovšem sociopatických mozků.

O autorovi

Cugumi Óba

Japonský scenárista se proslavil právě mangou Death Note, stále však panují pochybnosti o jeho pravé identitě. Další manga od Cugumiho Óby Bakuman se totiž nápadně podobá dílu Hiroshiho Gama, který by se měl údajně za pseudonymem skrývat. Detailní informace nabízí česká Wiklipedia ZDE.

Cugumi Óba se pokusil do žánru mangy přinést nový koncept. Zanevřel na akci a vsadil na logiku. Student střední školy vraždí stejně snadno, jako zvládá kvadratické rovnice a sní o novém světě, pro nějž se on, Light Jagami, stane jedinou spravedlností. Japonská policie pouze komicky bloumá kolem a hlavní hrdina se zabývá otázkou, kdy bude nucen do zápisníku smrti napsat jména vlastní rodiny. Když se Death Note odprostí od vtípků smrtonoše Rjúka a zajímavosti hlavních postav, zůstává pouze suchý horor. Právě ten však zajistil přízeň cílové skupiny teenagerů.

O knize

Cugumi Óba: Death Note – Zápisník smrti 1

Přeložila Anna Křivánková. Nakladatelství Crew, Praha 2011, 200 stran, doporučená cena 189 korun.

Death Note se hemží záplavou postav, zapamatovatelné jsou však pouze dvě. Sebestředný Light, který touží pomoci a skrývá se za ušlechtilé ideály, tvoří jeden pól příběhu. Druhý zosobňuje podivínský detektiv L, jenž zaujme spíš grafickým zpracováním než promyšlenou psychikou. Ústřední dvojici dokresluje výstřední smrtonoš s děsivým úsměvem a vzhledem notně opotřebované rockové hvězdy - na téhle figuře si kreslíř Takeši Obata opravdu vyhrál. Zbytek postav se utápí v ději a spíše se plete hlavním aktérům pod nohama, než aby dotvářel příběh.

Na rozdíl od dějové zápletky se kresba v Death Note drží osvědčené klasiky. Za zmínku stojí fantastický svět smrtonošů a jeho dokonale zpracovaní příslušníci. Nadpřirozenou říši si však čtenář prohlédne pouze na začátku knihy, i když by si zasloužila mnohem více prostoru.

První díl série Death Note svižně rozjel detektivní příběh a vše vsadil na dvě postavy, což nebývá pro sérii zrovna strategický tah. Atraktivní a poněkud kontroverzní zápletka slibuje spoustu dramatických zvratů, ději však zatím chybí sekundární linie, která by doplnila přímočarý směr. Nicméně v základu manga Death Note obsahuje vše, co je k úspěchu třeba – geniálního -náctiletého hrdinu, tajemného introvertního protivníka a nadpřirozenou postavu s osvěžujícími průpovídkami. A brzy se, doufejme, najde i ona vytoužená ženská hrdinka.


Video