Kontroverzní lidovec Kalousek odchází

Kontroverzní lidovec Miroslav Kalousek opouští kvůli sporům ve Čtyřkoalici post místopředsedy KDU-ČSL, ministra stínové vlády i politickou radu Čtyřkoalice. Ponechává si ale křeslo poslance parlamentu. Kalousek svůj odchod zdůvodnil na mimořádné tiskové konferenci tím, že chce chránit důvěryhodnost KDU-ČSL a celé koalice proti nepodloženým obviněním.

Odpovědi Miroslava Kalouska v loňském on-line rozhovoru najdete ZDE.

Ta proti němu v posledních dnech vznesli jeho stranický kolega Cyril Svoboda a místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. Oba vyzval, aby obvinění prokázali. Pokud tak neučiní, Kalousek předpokládá, že se mu oba veřejně omluví a vyvodí z toho osobní odpovědnost.

Na tiskové konferenci Kalousek pouze přečetl své předem napsané prohlášení a nedovolil novinářům žádné otázky. "Zdůrazňuji, že nejsem a nikdy jsem nebyl vyšetřován orgány činnými v trestním řízení. Nemám žádný důvod k obavě, že by tomu tak mělo být i v budoucnu. Považuji proto za nezbytné, aby oba kolegové zveřejnili informace, z nichž vycházeli při formulaci tak závažných a výrazně poškozujících tvrzení," uvedl Kalousek.

Miroslav Kalousek se narodil 17. prosince 1960 v Táboře. Po studiích na Vysoké škole chemickotechnologické v Praze pracoval v Mitasu Praha jako vedoucí investičního útvaru.

Od roku 1990 působil ve státní správě. 1990 - 1992 v Úřadu vlády jako odborný poradce místopředsedy vlády se zaměřením na otázky ekonomické transformace. Od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády ČSFR a od ledna 1993 do ledna 1998 na ministerstvu obrany jako náměstek ministra, odpovědný za rozpočet a akviziční procesy.

V období privatizace zastupoval vládu v několika řídících funkcích v hospodářské sféře.
* 1991 - 1992 rozhodnutím ministra zemědělství jako člen dozorčí rady Jihočeských pivovarů.
* 1992 - 1994 usnesením vlády ČR jako člen správní rady a jednatel Západočeských pivovarů.
* 1994 - 1996 usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zvolen do funkce člena Prezídia Pozemkového fondu.
* v červenci 2000 se stal předsedou parlamentní vyšetřovací komise IPB
* duben 2001 byl jmenován stínovým ministrem průmyslu a obchodu

Miroslav Kalousek je ženatý, má dvě děti. Jeho žena pracuje jako vědecká asistentka na Vysoké škole chemickotechnologické v Praze.

Marvanová pro nesouhlas s účastí Kalouska ve stínové vládě opustila politickou radu Čtyřkoalice začátkem dubna a Svoboda už žádnou funkci v KDU-ČSL ani ve Čtyřkoalici nemá.

"Nesmírně mě mrzí, že na veřejnosti prezentujeme tyto záležitosti, které vypadají jako osobní spory. To co jsme uváděla není žádný můj osobní spor s panem Kalouskem. Já jsem uváděla, jenom to, že jsou s jeho jménem spojena různá podezření související s jeho působením v roli ekonomického náměstka na ministerstvu obrany v letech 1993-98, kromě toho jsem také uváděla, že tato podezření týkající se zakázek v resortu obrany prošetřuje také policie," řekla místopředsedkyně Unie svobody Českému rozhlasu.

"Toto co uvádím jsou fakta. Nikdy jsem neuváděla, že by pan Kalousek byl z něčoho obviněn nebo že by byl vinnen," dodala.

Kalouskův odchod z politických funkcí, ale hodnotí kladně. "Myslím si, že je to příklad určitého dobrého kroku v zájmu důvěryhodnosti strany, kterou pan Kalousek představuje a celé Čtyřkoalice."

"Jenom mě mrzí, že tento krok nebyl učiněn před sestavením stínové vlády, protože bychom si bývali odpustili tyto přestřelky na veřejnosti, které podle mě musí veřejnost jenom znechucovat," doplnila Marvanová.

V pondělí Marvanová řekla, že jí Kalousek nabídl obchod, který odmítla. "Nabídl, že se vzdá všech politických funkcí, a to nejen ve Čtyřkoalici, ale i v KDU-ČSL, a nebude kandidovat do stínové vlády a já jsem měla slíbit, že když do podzimu nebude obviněn z žádného trestného činu, tak já na oplátku odstoupím ze všech funkcí," vysvětlila.

Svoboda, kterého politická rada Čtyřkoalice původně pověřila sestavováním stínového kabinetu, na funkci lídra rezignoval právě kvůli tomu, že zástupci KDU-ČSL prosazovali Kalouska do stínové vlády. Svobodu nahradil předseda Unie svobody Karel Kühnl a v jeho kabinetu Kalousek křeslo získal.

Prohlášení Miroslava Kalouska:

Pomluva jako nový politický styl?

V minulých dnech jsem byl JUDr. Hanou Marvanovou a JUDr. Cyrilem Svobodou několikrát nepodloženě a nepravdivě osočen. Mám na mysli zejména tvrzení, že o mně “panují závažná podezření”, které Hana Marvanová uvedla dne 2.4.2001 pro zpravodajství ČT a poté v četných variacích pro další média. Cyril Svoboda pak ve svém otevřeném dopise členům KDU-ČSL ze dne 2.4.2001 (a shodně v LN, “Společně proti změně”, 4.4.2001) uvádí v souvislosti s mou osobou: “…. Až bude mít vyřízena všechna vyšetřování a otazníky kolem svých aktivit, může …atd.”

Při jednání čtyřkoaliční politické rady jsem argumentaci pomluvami z principielních důvodů ustoupit nemohl. Ovšem nyní, když tyto výroky zní veřejně, cítím povinnost chránit před dopady těchto nařčení nikoli sebe a své funkce, ale orgány KDU-ČSL a Čtyřkoalice, v nichž jsem zastoupen. Cítím povinnost chránit důvěryhodnost KDU-ČSL. Cítím tuto povinnost o to výrazněji, že jsem byl delegáty sjezdu této strany zvolen jejím místopředsedou.

Proto dnes odstupuji z funkcí místopředsedy KDU-ČSL, člena čtyřkoaliční politické rady i člena stínové vlády Čtyřkoalice.

K politické kultuře však musí patřit i to, že mlhavá, neurčitá a právě proto tak zákeřná obvinění musejí být konkretizována, a poté buď potvrzena nebo vyvrácena. Je to jediný způsob, jak zabránit tomu, aby pomluva ulpěla na mé cti a na důvěryhodnosti mé politické strany navždy.

Zdůrazňuji, že nejsem a nikdy jsem nebyl vyšetřován orgány činnými v trestním řízení. Nemám ani žádný důvod k obavě, že by tomu tak mělo být v budoucnu. Považuji proto za nezbytné, aby kolegové zveřejnili informace, z nichž vycházeli při formulaci tak závažných a výrazně poškozujících tvrzení.

Vyzývám tedy dr. Marvanovou a dr. Svobodu, aby neprodleně uvedli, (1) jaká konkrétní závažná podezření o mně panují, (2) která konkrétní vyšetřování jsou proti mně vedena a (3) které konkrétní otazníky kolem kterých mých konkrétních aktivit mají být takzvaně “vyřízeny”. Svá tvrzení aby doložili příslušnými důkazy a svědectvími. Jestliže tak neučiní, žádám je oba o veřejnou omluvu a o to, aby ze svého jednání vyvodili svou osobní politickou odpovědnost.

Pokud by pomluva a likvidační nařčení měly být součástí tzv. nového politického stylu, pak to nesmí být styl ani křesťanských demokratů, ani Čtyřkoalice.

V Praze dne 12. dubna 2001

Miroslav Kalousek

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video