Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek dostal čestnou policejní medaili. -

Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek dostal čestnou policejní medaili. - Oceněný se musel vyjádřit k tomu, proč medaili převzal, když dříve sloužil u státní bezpečnosti (20. listopadu 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kontroverzní kancléř krajského úřadu skončil, i kvůli spolupráci s StB

  • 13
Kontroverzní kancléř ústeckého krajského úřadu Aleš Konopásek skončil ve funkci. Hejtman Oldřich Bubeníček s ním ukončil spolupráci po vzájemně dohodě. Konopásek proslul svou spoluprací s Stb a nevybíravým chováním k některým zaměstnankyním úřadu.

"Zjistili jsme, že naše spolupráce není ideální," vysvětlil iDNES konec kancléře hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Důvody Konopáskova odchodu z funkce nechtěl hejtman dál rozvádět. Jen připustil, že určitý vliv měla i Konopáskova spolupráce s StB za minulého režimu. "Ale nebylo to ten hlavní důvod," dodal hejtman.

Konopásek oznámil svůj konec ve funkci prostřednictvím agentury ČTK. "Rovnou odmítám spekulace, že pravou příčinou mého odchodu by mohla být kampaň, kterou proti mně v minulých dnech opětovně vedla některá média a za níž zřetelně vidím zájmy některých podnikatelských skupin v Ústeckém kraji," řekl agentuře Konopásek. Jakou kampaň a podnikatelské skupiny má na mysli, neuvedl.

Redaktor iDNES se Konopáska pokoušel kontaktovat, končící kancléř však telefon nebral a nereagoval ani na SMS zprávu.

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska - (20. listopadu 2009)

Aleš Konopásek za komunistů pracoval u StB pod krycím jménem Kaprál.

Když odcházel od policie, zřídil pro něj bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS) funkci vedoucího kanceláře hejtmana.

Minulá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) ho "zdědila" a v úřadu si ho ponechala.

Nadřízení Konopáska dříve hájili, že je "výkonný a kompetentní" a tvrdí, že ukázal negativní lustrační osvědčení.

Současný hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) se nyní s Konopáskem dohodl na ukončení spolupráce. Konopásek končí jako kancléř k pátku.

Další působení Konopáska se vyjasní do konce března

Jako kancléř, tedy vedoucí kanceláře hejtmana, Konopásek skončí k páteční půlnoci, poté se stane řadovým zaměstnancem odboru. Co s ním bude dál, není jasné. "Na dalším se musí dohodnout s ředitelem krajského úřadu. Nevím, jestli mu nabídne odpovídající místo," sdělil hejtman Bubeníček. Zda si hejtman přeje úplný odchod Konopáska z úřadu, neřekl. Bubeníček jen dodal, že další působení Konopáska by se mělo vyjasnit do konce března.

V širší známost vešel Konopásek v listopadu 2009, když tehdy MF DNES získala důkazy, že za minulého režimu spolupracoval s StB. Krátce před listopadem 1989 nastoupil na centrálu I. správy ministerstva vnitra, kde měl na starosti emigranty. Konopásek pracoval pod krycím jménem Kaprál, ještě v srpnu 1989 stačil vyjet na služební cestu do zahraničí.

Podle některých odborníků přitom Konopásek nemohl projít velkým lustračním zákonem, který je přitom pro pracovníky státní správy závazný. "Velké lustrační osvědčení musí mít příslušník StB pozitivní," uvedl třeba Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Sám Konopásek svou minulost u Stb popřel, lustrační osvědčení však opakovaně odmítl ukázat.

Úřad prohrával kvůli Konopáskovi soudní spory

Krajský úřad kvůli nevybíravému chování Konopáska prohrál několik soudních sporů. Konopásek totiž za vyhrocených okolností inicioval výpověď pro někdejší vysokou úřednici krajského úřadu Venuši Kindlovou. Ta ovšem úřad zažalovala, nejprve kvůli odebrání osobního ohodnocení a poté kvůli výpovědi.

Soud už pravomocně rozhodl ve prospěch Kindlové ohledně příplatků, úřad ji musel zpětně doplatit 54 tisíc korun. Dalších 53 tisíc zaplatil úřad za náklady soudního řízení. Kindlová vyhrála i ve sporu o výpověď, kterou ústecký okresní soud zrušil. Verdikt v této věci však není pravomocný. Jeden z rozsudků konstatoval, že jednání Konopáska vůči Kindlové bylo "na hraně šikany."

Sama Kindlová konec Konopáska ve funkci přivítala. "Jsem moc ráda, že z této funkce odešel člověk, který v ní neměl nikdy být a který ublížil tolika lidem," reagovala pro iDNES Kindlová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video