FIscher je znám silnými řečnickými schopnostmi.

FIscher je znám silnými řečnickými schopnostmi. | foto: Reuters

Kontroverzní Joschka Fischer dává vale politice

  • 8
Joschka Fischer, politický bouřlivák a dlouholetý lídr německých zelených, odchází do politického důchodu. Opouští lavice Spolkového sněmu a odjíždí do Ameriky. Bude působit jako hostující profesor na univerzitě v Princetonu.

Kontroverzní politik se podle Süddeutsche Zeitung rozloučí ve vší tichosti. V úterý navštíví zasedání parlamentní frakce zelených, poslední před letní pauzou. Po ní ho v parlamentní lavici nahradí Omid Nouripour.

Fischer, jedna z nejvýraznějších tváří německé politické scény, odejde na prestižní univerzitu v americkém Princetonu. Spiegel informoval, že na webových stránkách univerzity se už objevila nabídka Fischerova kurzu - bude se věnovat mezinárodním vztahům a krizové diplomacii.

Sám 59letý politik a "otec zakladatel" strany zelených oficiální vzdělání nemá. Gymnázium nedokončil, ale během svého marxistického mládí ve Frankfurtu navštěvoval přednášky T. W. Adorna, Jürgena Habermase a Oskara Negta.

Podle německých sdělovacích prostředků byl odchod politika jasný už déle. Oproti bývalému kancléři Gerhardu Schröderovi už dva dny po volbách prohlásil, že odchází z frontové linie. "A teď jdu domů, ahoj," citovaly Süddeutsche Zeitung povolební výrok politického bouřliváka.

Fischer se prý také v poslední době v parlamentu tvářil velmi znuděně a při hlasování často chyběl. Raději jezdil na konference a psal články o Blízkém východu.

Osudy čtyřikrát ženatého Fischera by vydaly na román. Z neparlamentních zelených, kteří nejdřív působili v parlamentu exoticky, udělal vládní stranu. Fischer, který zpočátku chodil do parlamentu v teniskách, působil ve Schröderových vládách jako ministr zahraničí.

Mnoho otázek se vznášelo kolem jeho minulosti. Na přelomu 60. a 70. let působil v organizaci Revoluční boj. V roce 2001 zveřejnil Stern téměř třicet let staré fotografie, na kterých Fischer bije policistu. Fischer se policii omluvil a s policistou, který se shodou okolností jmenoval Marx, se chtěl setkat.

Popularitu mu nezvýšila ani jeho podpora intervence v Kosovu. V posledních měsících nedokázal vysvětlit, jestli německá vláda věděla o únosu německého občana libanonského původu Khaleda al-Masriho. Toho v roce 2003 unesla v Makedonii CIA a několik měsíců ho věznila v afghánském Kábulu. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video